O radosti na dvakrát

10. únor 2010
Publicistika

Vyhledáváte malé obchůdky se zajímavým dárkovým zbožím? A dvakrát vás potěší, když koupí takových výrobků podpoříte dobrou věc? Janu Kořínkovou určitě. Vypráví o tom v následujícím příspěvku:

V zadní části plzeňského obchůdku Buťi trůní mezi zásobami darovaného zboží, které se sem naučili lidé nosit, šicí stroj. Na něm dvě dobrovolnice, šikovné babičky, několikrát do týdne šijí praktické tašky, které se pak v obchůdku prodávají. Teď sortiment obohatily i o hezké polštářky a ta jedna podle vlastního návrhu šije i apartní čepice. Další babička doma pro obchůdek zhotovuje kuchyňské chňapky a vypadá to, že se pustí i do obalů na mobily. A nesmíme zapomenout na ovčí babičku - sama si tak říká - ta už napletla na 80 párů ponožek. Třeba jste je i vy našli pod vánočním stromečkem a v té letošní mrazivé zimě vás zahřívají.

Sem do Veleslavínovy ulice ale přicházejí i další dobrovolníci - babičky, studenti, maminky na mateřské dovolené. Třídí zboží na to, které se nabídne k prodeji a na to, které putuje do charity, Červeného kříže, nově také do jednoho domova pro seniory. Jedna paní sem chodí i se svou devítiletou dcerou. Koordinátorka obchodu Iva Pšeničková si velice pochvaluje, že ještě nic nevyhodili, využívají všech možností, aby se darované zboží znovu uplatnilo.

ponožka

Na první pohled se ten obchůdek ve Veleslavínově ulici od jiných zas tak moc neliší, i když oko kolemjdoucího jistě upoutají veselé výlohy, slibující zajímavou nabídku. A ona také přitažlivá je, a to jak samotným sortimentem zboží, které je právě z velké části darované, tak tím, jak jsou využity finance, prodejem zboží získané. Je to obchod dobročinný, založený na tom, že všechen zisk z prodeje putuje na podporu konkrétní neziskové organizace. V zahraničí, především ve Velké Británii, mají takové dobročinné obchody více než půlstoletou tradici. V České republice je ten plzeňský v pořadí šestý.

Všechny peníze, které se získají z prodeje zboží v Buťi, jdou na činnost Občanského sdružení Český západ, které od roku 2002 působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré vodě a okolí na Karlovarsku. Věnuje se vzdělávání, zaměstnávání a volnočasovým programům pro děti i dospělé z převážně romské komunity a za svou úspěšnou činnost nedávno získalo cenu Gypsy Spirit 2009 v kategorii nevládních organizací.

Pletení košíků

Dobročinný obchod Buťi ( název je odvozen z romského označení práce, ale i výrobku, zboží) svým zákazníkům nabízí dámské, pánské a dětské oděvy, módní doplňky, knihy, CD, DVD, umělecké předměty nebo drobné bytové doplňky, které občanské sdružení Český západ získává od dárců z řad veřejnosti. Samozřejmě jen zboží kvalitní, žádnou veteš, oděvy jen do stáří pěti let. Mottem obchůdku je ´Radost na dvakrát´, tedy radost z darování i nákupu. Kromě použitého darovaného zboží a výrobků dobrovolnic najdete v obchodě například originální výrobky romských žen z textilní dílny v Dobré Vodě, hořčice, marmelády a krémy od bratří trapistů z kláštera v Novém Dvoře nebo filcované šperky a pestrobarevné svíčky z dílny občanského sdružení Ledovec. Zvlášť cenné jsou jistě batikované šátečky z plzeňského Hospice svatého Lazara. Jen si představte, že je pro radost jiným vyrábějí ti, kteří jsou tak vážně nemocní. Teď před Valentýnem si do Buťi jistě přijde řada zájemců pro keramická srdíčka na čajovou svíčku, která vyrobily děti z Dobré vody.

Oblibu získaly i nejrůznější výtvarné kurzy, které se tu pravidelně pořádají. To pracovnice obchůdku vyklidí jednu místnost a ze skladu přenesou velký stůl, který dostali stejně jako řadu dalšího nábytku od charity. Kolem něho se sesednou dnes už často pravidelní účastníci, kteří přivádějí další. Velmi oblíbený je kurz pletení z pedigu, druhu liány, která je daleko tvárnější než naše proutí. Kolem velikonoc z něj budou společně plést košíčky pro děti na pomlázku.

Obchůdek Buťi zkrátka žije, tak jak si jeho zakladatelé přáli a čím víc zákazníků sem zavítá, tím víc radosti a dalšího užitku udělá.

autor: Jana Kořínková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.