Odvaha na křídlech

Dogfight, průlet stromy i střepiny v padáku. Je s podivem, že akci přežil

Jedním z vynikajících stíhacích letců, který navíc přežil 2. světovou válku, byl František Mareš. Po válce se ve Velké Británii oženil a získal tam také občanství. Unikl tak naštěstí fyzické a psychické likvidaci, jíž se na našem území dostalo ostatním mužům, kteří bojovali za svou vlast.

František Mareš

„František Mareš byl jedním ze stíhacích pilotů, kteří si svoji hodnost opravdu vystříleli, doslova a do písmene,“ začal s vyprávěním soukromý historik a autor knihy Za křídly… Daniel Švec. „Tehdy byla vyhlášena akce Tisíc nových pilotů republice, což byla výzva republiky, abychom měli kvalitní letectvo. Přihlásila se tam celá řada plzeňských letců, jelikož dostat se do vojenského letectva byla veliká prestiž,“ pokračoval. Mezi nimi byl i František Mareš.

Tenhle dogfight pro něj mohl skončit tragicky

V počátcích 2. světové války se Mareš dostal přes Polsko do Francie, kde probíhal jeho další výcvik na stíhače. Následoval přesun do Velké Británie. Mareš zde neměl o adrenalinové zážitky nouzi: „Vypíchl bych jednu akci z roku 1941. Hurricane, se kterým letěl František Mareš, se totiž na mateřské letiště dostal v naprosto neuvěřitelném a žalostném stavu. On nad nepřátelským územím zažil tzv. dogfight, tedy vzdušný souboj s nepřítelem, a prolétával velice riskantně nízko nad terénem, aby nepřítele setřásl.

Z knihy Za křídly...

Když potom přistál na mateřském letišti, měl jednak uražené zadní ocasní kolečko svého letounu, dále v pravé náběžné hraně hlavního křídla měl zaražen kus stromu, jelikož poletěl stromy, na svém letounu měl 275 zásahů a na chladiči měl namotány dráty vysokého napětí. To ale není všechno. Když požádal mechaniky, aby mu vyndali padák, zjistili, že padák byl plný střepin. Během přeletu nad nepřátelským územím totiž přímo pod jeho letounem vybuchl granát protiletadlové palby. Střepiny z něj se dostaly skrze trup letounu a sedačku, a zastavil je až padák, což mu zachránilo život,“ popsal Daniel Švec.

Poslechněte si o dalším zajímavém zážitku Františka Mareše, který zažil ve Francii.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.