Ostrov plný historických pokladu

6. listopad 2013

Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor v Karlovarském kraji. Pro turisty je lákavá nejen jeho poloha zhruba 15 kilometrů od lázeňského města Karlovy Vary, ale především město samotné, jehož barokní centrum včetně klášterního areálu je unikátní historickou památkou.

6.listopadu 2013 se Richard Langer s mikrofonem vypravil do Ostrova nad Ohří. Již cestou z Plzně neskrýval nadšení, se kterým do tohoto města na úpatí Krušných hor mířil: „Nečekejte žádné krušné zprávy - protože Ostrov znám opravdu dobře, tak mohu dopředu ujistit, že bude celý den o čem povídat. Ostrov je kouzelné, překrásné město na krásném místě.“

Město Ostrov má přes 17.000 obyvatel. Dříve město leželo na staré stříbrné stezce, dnes se z turisticky dobré polohy těší starosta Ostrova Bc. Pavel Čekan:„Ostrov je branou do Krušných hor. Navíc jsme necelých15 kilometr od Karlových Varů. Máme to kousek do přírody, jsou tady nádherné Borecké rybníky, je tu úžasný park i historické centrum města - jak se říká, každý si tady najde ten svůj kousek. Děláme všechno proto, aby se lidem v Ostrově líbilo.“

Ostrov se bez přehánění turistům otevírá jako město památek. Palác princů, zámek, zámecký par, letohrádek, kostel sv. Jakuba Většího, kostel sv. Archanděla Michaela nebo kaple P. Marie Einsiedelnské – to vše jsou známé pojmy ostrovských pamětihodností. „Co se týká památek, tak v Ostrově se doslova dá sáhnout na dějiny“, míní historička a Předsedkyně Spolku přátel města Ostrova historička Mgr. Zdeňka Čepeláková. „Všecky velké události nejen české, ale i evropské historie se tady nějakým způsobem odrazily. Tady si můžete sáhnout od pravěku přes středověk až po barokní stavitelství, které to tady asi poznamenalo nejvíc a celý tento proces vrcholí tím, že se správa města vrátí do zámecké budovy, kde je od samého začátku ostrovských dějin. Slavnostní otevření celého zámku by mělo být 14. července 2014.“ Tento okamžik jistě neunikne kronikářce Walburze Mikešové, která do městské kroniky pečlivě zaznamenává současné dění Ostrově. „Zpracovávám roční kroniky města, kde zachycuji veškeré dění ve městě a změny, jaké tady nastaly hlavně co se týká zámeckého parku a ostatních objektů“, dodává kronikářka.

Zamířili jsme i mezi mladé studenty do Gymnázia Ostrov, což je výběrová státní škola, která poskytuje úplné střední vzdělání. Gymnázium oslavilo 60. výročí založení a mimo jiné se pyšní sloganem „Gymnázium Ostrov – tak trochu jiná škola“. Důvody vysvětluje zástupce ředitele Mgr. Milan Martinek: „Myslíme si, že pro naši školu je typické, že nabízí studentům obrovské množství aktivit mimo školní lavice. Jsou to jazykové výměnné pobyty a spousta besed se zajímavými osobnostmi, které sem jezdí. Ta síla a jedinečnost gymnázia je v množství exkurzí, na které studenti jezdí, množství divadel a přehlídek a dosahujeme také vynikajících, zcela exluzivních výsledků v přírodovědných předmětech. Naši chemici už dlouhodobě obsazují první příčky v celostátních soutěžích a našemu studentovi Adamu Přádovi se dokonce podařilo získat i stříbrnou medaili na olympiádě v Moskvě.“

Už od roku 1969 patří k Ostrovu především Filmový a televizní festival Oty Hofmana představující dětskou filmovou tvorbu. Kromě toho ale Ostrov žije bohatým kulturním životem po celý rok, zázemí přitom poskytuje zdejší Dům kultury, který je z architektonického hlediska největším představitelem tradicionalismu (socialistického realismu). „Objekt je úžasný, na tvorbu kultury ve městě perfektní prostory,“ pochvaluje si ředitelka Domu kultury v Ostrově Romana Parmová. Základní kámen Domu kultury byl položen v roce 1954, na příští rok se tak připravují oslavy 60. výročí založení.

V Ostrově nechybí ani zázemí pro mladé umělce v podobě vyhlášené Základní umělecké školy, která pravidelně dosahuje úspěchů v mnoha oborech. „Jsme škola, která má čtyři obory – hudební, výtvarný, taneční a dramatický a ve všech těch oborech jsou opravdu výjimečné děti. Letos máme neuvěřitelné číslo přijímaných žáků: 840“, s radostí shrnuje zástupce ředitelky ZUŠ Ostrov Jaroslav Chmelík. „Úspěchy jsou dány především úžasnou prací všech učitelů, kteří vedou jednotlivé soubory. Chtěl bych vyzdvihnout například práci pana Petra Tyra, který vede soubor Drum Band Františka Zemana. Je to soubor bicích nástrojů, kteří se úžasně rozjeli a byli v letošním roce dokonce v Národním divadle, kde měli obrovský úspěch. Ale je to samozřejmě i skvělá práce mnoha dalších pedagogů.“

K okolním kulisám města Ostrov neodmyslitelně patří Horní hrad Hauenštejn, jehož historie spadá až do poloviny 13. století. Ještě před několika lety to s chátrajícím hradem nevypadalo vůbec dobře, dnes však doslova vstává z popela jako bájný Fénix. Založena byla dokonce obecně prospěšná společnost Horní hrad, který se aktivně věnuje záchraně a obnově areálu hradu a zámku Horní hrad, jeho údržbě, propagaci a pořádání kulturních i brigádních akcí v obnovovaném areálu. Předsedkyně správní rady Dita Kinštnerová k tomu dodává: „Od roku 2000 s rodinou vlastníme Horní hrad, spravujeme ho a snažíme se mu opět vrátit jeho bývalou krásu. Pomáhá nám celá řada pomocníků, ani se to nedá spočítat – jde to do tisíců. Ať už jsou to lidé, kteří nám přispívají finančně, reklamou nebo materiálem, tak jsou to i stovky dobrovolníků - studentů, kteří sem opravdu přijedou a vezmou do ruky kolečko nebo motorovku, krumpáč, lopatu a pomáhají nám hrad fyzicky postavit“. Hrad je přístupný celoročně, pokud se na návštěvu chystáte s větší skupinou nebo mimo hlavní sezónu, je lepší si návštěvu předem telefonicky dohodnout.

autoři: Michaela Vondráčková , Richard Langer
Spustit audio