Pečoky

Vaříte s ČRo Plzeň , Vaří Mirka Kuntzmannová

Když jsem získala tento recept, který pochází z Frýdeckomísteckého regionu, byla jsem velice skeptická. Nedovedla jsem si představit mastné brambory s kyselým mlékem... Když jsem však pečorky upekla, zjistila jsem, že je to vynikající kombinace. Někdo si pečoky vylepšuje tím, že k nim přidává ještě jiné ingredience. Podle mého názoru však úplně postačí připravit si je takto, prostě a jednoduše.

Suroviny na čtyři porce:

1 kg brambor stejné velkosti

70 g slaniny

1 lžíce sádla

Postup:

Brambory oloupeme, nové ponecháme ve slupce. Podélně je rozkrojíme a uprostřed každé půlky bramboru vyřízneme drážku, do které položíme malý špalíček slaniny.

Brambory naskládáme do sádlem vymaštěného pekáče. Nesolíme, protože slanina obsahuje dostatečné množství soli.

Pečeme ve vyhřáté troubě do měkka.

Pečoky podáváme jako samostatný pokrm, nejlépe s kyškou nebo kyselým mlékem.

Celková doba přípravy trvá přibližně 45 minut.

autor: Mirka Kuntzmannová | zdroj: Český rozhlas Plzeň

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.