Petr Spálený: Josefína

8. březen 2023

Vracíme se do roku 1973. Tehdy koncertovala po vlastech českých i slovenských skupina Apollobeat a její sólista Petr Spálený.

Muž s knírem a hlasem mručivým, který se hudbě věnuje profesionálně od roku 1967, kdy přijal nabídku Jiřího Štaidla na angažmá v tehdejším hudebním divadle Apollo a v témže roce vyšla jeho první gramofonová deska. Jmenuje se Petr Spálený. Jeho hlas by se odborně dal charakterizovat jako tzv. dvojí hlas, má výrazný barevný rozdíl mezi výškami a hloubkami, které jdou až do pedálového basu.

Do roku 1967 se ale o pěvecké kariéře Petra Spáleného ještě nemohlo uvažovat, do té doby totiž seděl za bicími. Skupina, s níž slavil úspěchy, se jmenovala Apollobeat, a byla jednou z nejúspěšnějších kapel na naší tehdejší scéně. Odehrála tisíce koncertů po celé republice i v zahraničí. Jako málokterá skupina té doby dokázala naplnit několikrát za sebou pražskou Lucernu. Připomeňme si její tehdejší hity – Plakalo bejby, Táňo, nashledanou, Trápím se, trápím, Dáma při těle, Ústa dívky Dáši nebo Kdybych já byl kovářem. Hlavním sólistou Apollobeatu byl právě Petr Spálený – za bedlivého dohledu a vedení jeho bratra Jana Spáleného. Právě on je společně s textařem Borisem Janíčkem, tedy přesněji Eduardem Pergnerem, autorem velkého hitu roku 1973.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.