Plusy i minusy bezlepkové diety. Zvyšuje riziko vzniku cukrovky?

11. duben 2017

Ještě před pár lety znali pojem bezlepková dieta v podstatě jen zdravotníci, pacienti s celiakií a jejich blízcí. Pak se strava bez lepku stala módou mezi celebritami v Hollywoodu a sportovci, přičemž dnes je z ní hit také u nás. Vzhledem ke své rostoucí popularitě zvýšila i zvědavost lékařů.

Špatná zpráva pro milovníky bezlepkové diety přišla v podobě aktuální studie Harvardovy univerzity. Vědci z Bostonu v ní zpracovali data skupiny skoro 200 tisíc amerických zdravotních sester, jejichž zdraví je systematicky sledováno už 30 let. Podle této studie ženy s nejvyšším obsahem lepku v potravě vykázaly dlouhodobě o 13% menší riziko vzniku cukrovky 2. typu než skupina žen s nejnižším příjmem lepku.

Podle odborníků to může být tím, že lidé, kteří omezují obsah lepku ve svém jídle, zároveň často snižují i příjem prospěšné vlákniny a některých stopových prvků. Některé studie ukazují, že přechodem na bezlepkovou dietu mohou lidé snížit například příjem vápníku nebo některých vitaminů, zejména ze skupiny vitaminu B.

Označení potravin bez lepku

Méně lepku, více arzenu a rtuti

Z USA pochází také studie, která zahrnula přes 7 tisíc Američanů. Přinesla zjištění, že menšina dobrovolně vyznávající bezlepkovou dietu měla v krvi o 70% vyšší koncentrace rtuti a v moči zhruba dvojnásobné množství arzenu. Zatím není jisté, co je příčinou tohoto stavu. Pravděpodobně ale zvolená bezlepková náhrada obsahovala potraviny s vyšší koncentrací těchto kovů. To však budou muset ověřit další výzkumy.


Co je lepek?
Lepek (v lékařské terminologii spíše gluten) je nerozpustná součást některých obilných zrn, zejména pšenice a žita, která se skládá z proteinů a při kontaktu s vodou bobtná. Kromě přirozeného výskytu se používá také v potravinářském průmyslu například při výrobě polévkových koření, diabetického pečiva nebo kyseliny glutamové.

Nesnášenlivost lepku neboli celiakie

Jako celiakální sprue nebo glutenová enteropatie se označuje autoimunitní onemocnění vyvolané nesnášenlivostí lepku nebo dalších bílkovinných složek obilí. V České republice se tato choroba vyskytuje podle různých zdrojů zhruba u 3 až 10 lidí z tisíce, přičemž ženy jsou postiženy častěji. Podstatou onemocnění je geneticky podmíněná porucha imunity sliznice v zažívacím ústrojí, která vede k abnormální reakci na lepek v potravě. Výsledkem této reakce je poškození střevní sliznice a následná porucha vstřebávání živin do těla.

Jak se nesnášenlivost lepku projevuje?

Nemoc může probíhat skrytě bez vnějších projevů, kdy se projevuje jen změnami hodnot imunoglobulinů a protilátek v krvi. Ale projevy nemoci mohou být i velice bouřlivé a nepříjemné. Může jít o chronický průjem nebo o bolesti břicha, zvracení, zácpu a hubnutí. Ale celiakie může mít i kožní projevy v podobě dermatitidy, silně svědivých puchýřků, které připomínají opary. Jedinou léčbou této nemoci je doživotní dodržování bezlepkové diety.


Je lepek toxický?
Opakované studie ukázaly, že lepek není toxický. Pokud nemáme genetickou dispozici, jeho konzumace nám neškodí. Na druhou stranu se neprokázalo, že by byl pro lidské tělo jakkoli potřebný. Pokud ho tedy ze své stravy vyřadíme, nemělo by nám to ani uškodit, ale ani nikterak pomoci. Doposud nebylo vědecky prokázáno, že by u zdravých lidí bezlepková dieta prospívala zdraví, vedla ke snížení hmotnosti nebo ke zvýšení sportovních výkonů.

Co do bezlepkové diety (ne)patří?

Celiaci v rámci bezlepkové diety vyřazují ze svého jídelníčku pšenici, ječmen, žito i oves. Musí se tedy obejít bez klasického chleba, bez dalšího běžného pečiva nebo těstovin. Nahradit je mohou pokrmy z rýže, brambor, kukuřice, amarantu nebo luštěnin jako jsou fazole nebo sója. Bez omezení mohou lidé s nesnášenlivostí lepku jíst také ořechy, ovoce a zeleninou i všechny druhy masa. Pozor ale musí dávat v případě uzenin, mohu jíst jen takové, do kterých nejsou přidávány ingredience obsahující lepek. Kvůli obsahu mouky nebo jejích derivátů se ale lepek bohužel vyskytuje v běžných omáčkách a polévkách, ale také v pivu nebo v cukrovinkách. Může být i součástí zmrzlin, kečupů, majonéz apod.

„Bezlepkový průmysl“ na vzestupu

Asi nejdelší zkušenosti s bezlepkovými dietami mají v USA, kde v dotaznících až 20% obyvatel tvrdí, že dobrovolně vyřadili lepek ze svého jídla. Tamní studie zaměřené na stravovací návyky a zdraví sice ukazují, že skutečných vyznavačů omezovaní lepku je patrně podstatně méně, ale i tyto studie potvrzují rostoucí popularitu bezlepkové diety. To potvrzují i ekonomové, protože mezi lety 2013 a 2015 se obrat potravinářského průmyslu zaměřeného na bezlepkové potraviny více než zdvojnásobil a dosáhl sumy více než 11 miliard dolarů ročně.

Co můžete udělat vy aneb Rady k nezaplacení
  • Často se traduje mýtus, že celiakie je nemocí dětského věku. Ve skutečnosti může být diagnostikována kdykoliv. Proto je třeba na ni myslet v i případě zdravotních problémů dospělých.
  • Pokud se rozhodnete dobrovolně pro bezlepkovou nebo jinou populární dietu, nezapomeňte na to, že jídlo by mělo být co nejpestřejší, aby pokrylo veškeré potřeby vašeho těla.
Spustit audio