Zakázaná chemie ve stovkách kosmetických výrobků

Co jsou věčné chemikálie a kde se využívají? Proč představují problém pro zdraví? Nejen to si poslechněte
Evropská agentura pro chemické látky zveřejnila výsledky pilotního projektu zaměřeného na to, jak kosmetický průmysl dodržuje pravidel pro regulaci nebezpečných chemikálií. Ukázalo se, že mnozí výrobci nebo prodejci si z regulace nic nedělají.
V rámci projektu bylo od listopadu loňského roku do letošního dubna zkontrolováno skoro 4 500 výrobků. Do šetření se zapojily úřady 13 evropských zemí a bohužel zjistily, že 285 kontrolovaných kosmetických výrobků obsahovalo nebezpečné chemikálie, které jsou evropskými předpisy zakázány.
Jednalo se hlavně o tzv. věčné chemikálie s obsahem fluoru a dále o chemické látky se skupiny siloxanů. Nejčastěji byly zakázané chemikálie v tužkách na rty a na oční linky. Dále pak ve vlasových kondicionérech a maskách na vlasy. Ve většině případů tak tyto výrobky představovaly ohrožení pro ženy a dívky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.