Plzeň se 17. listopadu vrátí do roku 1989

14. listopad 2024

Město Plzeň se 17. listopadu vrátí na některých místech do roku 1989. Připomene probouzení demokracie, první setkání představitelů plzeňského Občanského fóra s veřejností nebo studentský stávkový život. Na přípravě bohatého programu se podílelo několik institucí.

Slavnostní den otevře bohoslužba v katedrále sv. Bartoloměje celebrovaná biskupem Mons. Tomášem Holubem. Interaktivní procházka s vlastním telefonem a sluchátky zavede zájemce do míst, ve kterých se střetává realita a fikce komunistické diktatury. Přichystány jsou stopovací hra, workshopy, živá debata s účastníky listopadových událostí nebo interaktivní světelná instalace Vox Populi, která nabídne zhmotnění pocitů, myšlenek i emocí pomocí obřího laserového teletextu.

Program k 35. výročí konce totalitního režimu nazvaný Reflexe svobody II připravuje Plzeň spolu s DEPO2015, Moving Station, Pamětí národa Plzeňského kraje, s uměleckou školou Zámeček, Českým rozhlasem Plzeň a Západočeskou univerzitou v Plzni.

REFLEXE SVOBODY II. – 35 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE: 17. 11. 2024 budeme od 15 do 16 hodin ŽIVĚ vysílat z DEPA 2015 besedu s pamětníky a účastníky událostí sametové revoluce v Plzni!

Na oslavy 35 let od sametové revoluce v Plzni nás přišel pozvat ředitel plzeňské pobočky Paměti národa Jiří Kunc.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.