Po silničním mostě několik měsíců neprojedete

27. srpen 2023 18:40, aktualizováno

Stříbro se připravuje na velkou změnu, u Jána, tedy na křižovatce u Svinčáku, jak jí říkají místní, dojde k uzavření silničního mostu. Řidiči tak neprojedou směrem na Kšice ani Erpužice a několik tisíc obyvatel ze severního a východního předměstí budou muset volit objízdnou trasu, která je ze sídlišť vyvede z ulice U Kaple na Revoluční ulici. Pro pěší bude připravená lávka na okraji stavby.

Starosta Stříbra Martin Záhoř

Most je ve špatném technickém stavu už řadu let. "Cílem této stavební akce je odstranit nevyhovující technický stav mostu, který je jedinou spojnicí mezi východní i severní částí města a centrem města a komunikacemi směřujícím k hlavním komunikačním směrům v kraji. Denně tímto místem projede cca 14 000 vozidel. V případě jakékoli nehody, popř. celkového uzavření mostu v důsledku havarijního stavu, neexistuje variantní propojení, tudíž druhým cílem akce, je vybudování druhé alternativní trasy krizového charakteru, která bude využívána pouze v kritických situacích," uvedl stříbrský starosta Martin Záhoř.

Částečné uzavření křižovatky si řidiči vyzkoušeli před pár dny, kdy nehoda zablokovala jednu z komunikací ve východní část města

V rámci stavební akce dojde k opravě mostu, úpravě celé křižovatky včetně chodníků, vytvoření vjezdu na plochu Svinčáku, obousměrnému komunikačnímu propojení ul. U Kaple a silnice na Těchlovice II/230, které bude v budoucnu využíváno jako krizové řešení. Náklady budou 36 miliónů Kč bez daně. "Město Stříbro spolufinancuje tuto akci společně s SÚS PK, která je hlavním investorem a koordinátorem stavby.

Jako první vznikne během měsíce září a října propojení silnic na obec Těchlovice, dojde také k vytvoření odstavné plochy pro cca 25 aut u obchodu Coop. Dopravním značením bude povoleno podélné stání na chodníku v ul. Třešňová, pro pěší bude sloužit paralelní chodník.

Most se na několik měsíců uzavře

"Plánuje se také úprava přednosti v jízdě, kdy směr z ul. Třešňová do města bude hlavní silnicí, kterou bude využívat osobní i nákladní doprava po dobu rekonstrukce mostu, která začne až ve chvíli spuštění objízdné trasy," uvedl Martin Záhoř.

U mostu bude možné s opatrností procházet. Bezpečný průchod, zejména pro děti do škol i další bude zajišťovat každý den městská policie ve spolupráci s Policií ČR. Budou místy osazeny zábrany pro oddělení pěšího a silničního provozu, které budou sloužit ke zvýšení bezpečnosti.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio