Pochopitelná obtížnost kompromisu

19. únor 2009
Publicistika

Během uplynulého víkendu se v mladé historii Karlovarského kraje zrodil další milník. Vůbec poprvé začal některý z biografů na jeho území promítat v trojrozměrné podobě. Premiérovým kinem, které technologii 3D zavedlo, je sokolovská Alfa. Ta si ale svoji výjimečnost zřejmě dlouho neudrží, neboť o novinku usiluje také chebský biograf Svět. Modernizaci kin v obou městech provází zajímavá kontroverze, které si všímá Lubomír Stejskal.

Modernizaci tuzemských biografů, která znamená přechod na digitální a s ní související trojrozměrnou projekci, provází lákavá, ale omezená nabídka Unie digitálních kin. Ta má připravenou dotaci pro dvacet pilotních kin, jež se pro digitalizaci promítání rozhodnou. Na území Karlovarského kraje to byla až dosud pouze sokolovská Alfa. Díky této exkluzivitě měla velkou šanci finanční injekci relativně snadno získat. Vzápětí ale přišla studená sprcha z Chebu, jehož radnice zveřejnila informaci o chystané digitalizaci tamního biografu Svět. Cíl je zřejmý: dostat se mezi dvacítku pilotních kin a získat zmíněnou dotaci. V Sokolově tím byli nepříjemně zaskočeni, protože v tom spatřují, podle nich, zbytečné přetahování o diváky. Ředitel domu kultury v hornickém městě Jan Picka ve vyjádření pro regionální tisk uvedl, že sokolovská Alfa může kapacitně uspokojit zájemce o trojrozměrné promítání z celého Karlovarského kraje. Investovat do technologie 3D v blízkém Chebu nepovažuje proto za účelné. Také s ohledem na to, že po dokončení silničního průtahu se zájemci z Chebu a okolí do Sokolova poměrně snadno dopraví.

Jenomže právě tomu, tedy dojíždění k sousedům se chebští zájemci o trojrozměrné promítání chtějí vyhnout. Záměr radnice zmodernizovat kino Svět proto podporují. Chebským ale nejde pouze o vlastní komfort. Jejich místostarosta Michal Pospíšil připomněl, že stávající analogový systém dříve či později skončí a bez nové technologie nebude možné zajistit promítání filmů z digitálních nosičů. Jde tedy zjevně o investici do budoucnosti, přičemž právě dotace z pokladny unie sdružující digitální kina by mohla celkové náklady města, jež se pohybují mezi čtyřmi a šesti miliony korun, řádově o několik set tisíc korun snížit.

obecenstvo

A právě zde je zakopán pes: ve hře je to, kdo tyto peníze získá. Starosta hornického města Karel Jakobec k tomu vyjádřil zcela jasně. Bude-li žadatelů v kraji víc, jejich biograf Alfa by dotaci na digitalizaci získat nemusel. Proto takové obavy z chebské konkurence. Jistěže pochopitelné, nicméně stejně pochopitelná je i nemožnost kompromisu. Má-li být jeho podstatou dojíždění chebských milovníků trojrozměrných filmů do Sokolova, nelze se divit, že upřednostňují vlastní 3D biograf. Otázkou ovšem je, nakolik budou obě digitální kina v obou městech životaschopná. To samozřejmě ukáže až čas.

autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio