Pokaždé bílé Vánoce má paní Dana Pacáková z Plzně

15. prosinec 2019

Bílými hvězdičkami posetý stromeček si každoročně obstarává sama. Potřebuje k tomu bílý papír, nůžky a fůru trpělivosti.

Vánoce na blátě paní Daně vrásky na čele nedělají, její Vánoce jsou bílé vždycky. Papírové hvězdičky se naučila vyrábět jako dítě od své babičky. Ta ani jiné ozdoby nemívala, jen hvězdy z papíru a bonbóny z alobalu. Kdysi byly tyhle ozdoby nutností, dnes jsou radostí.

Bílými hvězdičkami posetý vánoční stromeček? I to je jedna z možností jeho zdobení

Hvězdička je hotová za pár minut

Pokud každý den v roce složíte jednu papírovou hvězdičku, budete jich mít na vánočním stromečku tolik jako paní Dana, přesně 365 kusů. Zatímco s první hvězdičkou se člověk docela lopotí, každá další je hotová za kratší a kratší dobu. A když získáte ten správný grif, dokážete hvězdičku zvládnout za 3–4 minuty.

Papírové rodinné stříbro

„Neznám nikoho, kdo by tyhle prostorové hvězdičky dovedl skládat, to uměla jen moje rodina. A já to dodnes učím další zájemce. Ale nikdy jsem nepotkala někoho, kdo je prostě umí odjinud,“ říká s úsměvem paní Dana Pacáková, výrobní postup by si prý klidně mohla nechat patentovat.

Bílými hvězdičkami posetý vánoční stromeček? I to je jedna z možností jeho zdobení

Na svíčky zapomeňte!

Jestliže máte stromeček s ozdobami z papíru, je samozřejmě třeba dávat pozor na oheň, takže hořící svíčky a prskavky jsou tabu. Zrovna tak se potom ke stromečku nehodí žádný třpytivý řetěz nebo oslnivá špička, tu paní Dana nahrazuje opět bílou papírovou ozdobou. A jak poznamenává: „Nikdy svou tradici neporuším, celý život už budu mít takovýto stromeček, s 365 hvězdičkami!“

autoři: Soňa Vaicenbacherová , Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň