Pozor na melaminové nádobí! Víme, kdy vám může škodit
Možná máte doma melaminové nádobí, aniž si to uvědomujete. Víte, jak vypadá a z čeho se vyrábí? Kdy je jeho použití bezpečně? Zajímá vás, co s melaminovým nádobím rozhodně nedělat?
Melamin - dobrý sluha …
Používá se k výrobě plastu, tzv. melaminové pryskyřice, která má některé zajímavé vlastnosti. Proto se z ní vyrábějí třeba pracovní desky kuchyňských linek nebo nádobí, které svým vzhledem připomíná porcelán. Výhodu melaminového nádobí představuje to, že je lehčí a že se nerozbije tak snadno jako porcelán. I proto se z melaminové pryskyřice mnohdy vyrábějí talíře nebo hrnečky pro děti.
… i špatný pán
Bohužel experti německého Spolkového institutu pro hodnocení rizik zjistili, že kuchyňské vybavení vyrobené z melaminové pryskyřice může po zahřátí na vyšší teploty uvolňovat značné množství melaminu i rakovinotvorného formaldehydu. Při teplotách, kterých je dosahováno během vaření, se může do potravin dostávat takové množství těchto látek, které může škodit.
Formaldehyd je navíc látka těkavá, a tak problém není jenom v tom, že bychom ho snědli v horkém jídle. Vypařený formaldehyd může škodit, také pokud ho vdechujeme. Odborníci proto doporučují nádobí a kuchyňské náčiní vyrobené z melaminové pryskyřice nepoužívat při vaření nebo smažení, ale ani pro ohřívání jídla nebo nápojů v mikrovlnné troubě.
S melaminem do mikrovlnky nelez!
Testy prokázaly, že vaření, pečení nebo ohřívání v mikrovlnné troubě vede k degradaci melaminové pryskyřice a uvolňování škodlivého melaminu i rakovinotvorného formaldehydu. Degradaci plastu urychluje také kontakt s kyselými potravinami. Poškození melaminového nádobí může být viditelné i při podrobnějším pohledu na jeho povrch, který ztrácí původní lesk. A poškozený povrch nádobí pak urychluje proces další degradace plastu.
Při teplotách zhruba do 70 °C, což odpovídá přibližně nalévání horkých nápojů do hrníčků, byly podle provedených testů ještě dodržovány platné migrační limity pro škodliviny. Pokud je kontakt melaminové pryskyřice s horkými potravinami dlouhodobý, mohou být hodnoty migračních limitů překračovány. Tedy do jídla nebo nápojů se může dostávat více škodlivých chemikálií, než je povoleno.
Co můžete udělat VY? aneb Rady k nezaplacení
- Zkontrolujte si, jaké nádobí používají Vaše děti nebo vnoučata.
- Pozor, z melaminu mohou být nejen talíře, mísy nebo hrnečky, ale naběračky a lžíce na omáčky či polévku nebo obracečky.
- Pro horké pokrmy nebo ohřívání v mikrovlnce používejte pro jistotu raději nádobí ze skla nebo z porcelánu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.