Přijďte v půl!

8. listopad 2021

Časové údaje jsou zcela obyčejná věc, používáme je mnohokrát denně. A možná právě proto si nemusíme všimnout některých zajímavostí, které jsou s nimi spojené. 

Přijď na půl páté nebo na půl pátou? Co je správně? Musíme se nejdřív trochu potrápit s gramatikou. Máme v češtině několik výrazů označujících polovinu: nesklonné půl, pak půle skloňovaná podle vzoru „růže“ no a také půlka a polovina, obě skloňované podle vzoru „žena“. Všechny tyto výrazy se pojí se slovem označujícím „půlený“ předmětem a ten má tvar druhého pádu - půl chleba, půle chleba, půlka chleba, polovina chleba.

Když váhám, jestli mám říct na půl páté nebo na půl pátou, váhám jednak proto, že slovo půl je nevýhodné svou nesklonností, jednak proto, že v těchto časových údajích se běžně vypouští slovo hodina. Takže si můžu pomoct tím, že si místo půl dosadím třeba půlku a doplním do údaje hodinu: přijď na půlku páté hodiny. Tím pádem mám jasno, náležitá formulace je přijď na půl páté.

Co kdybychom řekli „přijď v půl páté“?

Nemá to vždy stejný význam. V půl páté chápeme spíše tak, že máme přijít přesně v 16:30, ale na půl páté může podle kontextu vyjadřovat i přibližnost – něco jako přijď kolem půl páté. Mimochodem při formulaci přijď v půl páté bychom se správným tvarem té páté určitě nezaváhali. Když totiž řekneme přijď na půl páté, není tam to slovo půl páté hodiny, které nás bezpečně vede k volbě správného tvaru, tedy 2. pádu, a proto mylně podlehneme vazbě předložky na a zvolíme podle ní vlastně nenáležitý tvar 4. pádu: na půl pátou. To by bylo v pořádku, kdyby šlo o celou hodinu: přijď na pátou.

autoři: Martin Prošek , Stanislav Jurík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...