"Problémový klub" a závažná kulturní témata

15. únor 2010
Publicistika

Veřejné diskuse ke kandidatuře Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015 mění svoji strukturu. Nově se přípravný tým kandidatury rozhodl pro jejich členění. Například kromě veřejných diskusí v kavárně Inkognito bude jednou měsíčně otevřený tzv. "problémový klub". První bude už zítra v Domě hudby v Plzni a téma zní: "Úloha galerií a dalších paměťových institucí v 21. století". Petru Kosovou téma i nový typ debaty inspiroval k následujícímu příspěvku:

Původně se uvažovalo o diskusi k nové plánované budově Západočeské galerie v Plzni. Téma se nakonec obrátilo jiným směrem. A už tady se otevírá prostor pro diskusi - je to ku prospěchu věci?

Asi je namístě obava, že v případě nové galerie by se mohla debata zacyklit v neplodném a bludném kruhu. Diskutovat není třeba o nutnosti postavit důstojný dům umění v Plzni: volá se po něm takřka sto let a cenné sbírky Západočeské galerie si zaslouží opustit temnotu depozitářů a vystavit se na odiv veřejnosti zdaleka ne jen regionální. Ani o zvoleném místu U zvonu není třeba diskutovat. Z pohledu urbanistů je nutné prostor v rámci daného celku zástavby zacelit. Dále stavba s kulturním zaměřením v centru města je jistě přínosem, zvláště když má ambici vytvořit v přízemí vlídný veřejný prostor, který pro návštěvníky nebude nutně vázaný na prohlídku galerie. Bude v blízkosti dalších výstavních síní, takže je možné pracovat na zajímavých a propojujících nebo navazujících konceptech.

Budoucí podoba Západočeské galerie v  Plzni

A teď přichází první ale. O vítězném návrhu rozhodla korektně a anonymně odborná porota, to je v pořádku. Ovšem veřejnost chce o výsledném rozhodnutí polemizovat. Alespoň soudě podle zápisů, vyjadřujících se k soutěžním návrhům vystaveným v lednu ve Studijní a vědecké knihovně v Plzni. Nejspíš na tuhle debatu i dojde. Snad bude věcná, kultivovaná, podpořená argumenty a nesklouzne k osobním útokům, jako některé zmíněné zápisy. Je ovšem skvělé, že došlo k názorové polarizaci, alespoň se jindy letargická Plzeň probrala a je vidět, že je o čem mluvit a že na nové galerii veřejnosti záleží.

Pro někoho může být sporné složení hostů: ředitel Západočeské galerie Roman Musil, dále spoluautorka nové koncepce této výstavní instituce Alena Brabcová a bývalý ředitel minimálně v celostátním kontextu respektované Galerie Klatovy/Klenová Marcel Fišer. Nedávno odvolaný za velkého nesouhlasu české výtvarné scény. A teď mudrujme. Dodnes kontroverzní kauza odvádí pozornost k jinému debatnímu okruhu; na druhou stranu může přítomnost zástupce mimoplzeňské galerie znamenat posun, Fišerem se diskuse otevírá směrem k regionu. A kandidatura Plzně deklaruje spolupráci s celým krajem, takže by to mohl být začátek skutečně regionálního uvažování o tématech. Je ovšem otázka, jestli se zítřejší debata neměla soustředit celistvě na plzeňskou scénu. A regionální otevřít až v dalším kole a přizvat ředitele i jiných výstavních institucí v kraji.

Plzeň - Kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015

Krokem vpřed je nové strukturování debat. "Problémový klub" by měl být jednou do měsíce a měl by otevírat závažná a třeba i bolestivá kulturní témata. Doufejme, že se organizátoři v další sérii diskusí nezaleknou plzeňských a vůbec regionálních kostlivců. Obcházené skříně je třeba otevřít: a kandidatura je pro takové smělé kousky ten pravý čas.

autor: Petra Kosová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.