Řezbář: Nedělám podle předlohy. Prostě to chytnu a socha se začne vytvářet

30. listopad 2021

Martin Rybecký ze Stříbra ve volných chvílích vyrábí dřevěné sochy. Nikdy si nepřipravuje žádný nákres, ani nehledá předlohu v jiných dílech. Prostě vezme do ruky dřevo, přistaví si bedýnku s nářadím a začne sochat.

Dřevěná bedýnka je plná nářadí, jsou v ní uspořádaná dláta různých velikostí, ale také tvarů a pak nože, od malého po největší a opět různého tvaru. Martin Rybecký vždy ví, co má vzít do ruky, co potřebuje, ačkoliv nezná přesné názvy nářadí. Větší hrubé kusy dřeva se opracovávají většími dláty, do kterých sochař ťuká dřevěnou palicí, detaily se pak spíše opatrně vyřezávají drobnými nástroji.

Koníček dřevosochání řadí autor až na druhé místo, protože hlavním koníčkem je prý hudba, skládání i hraní. "Mám tři kapely, Spheres, Coward a Psoru, ještě navíc zvažujeme vydání nového CD nosiče kapely Hovado, takže práce je hodně, koníčků také," směje se Rybecký.

Nejraději pracuje s lípou

Má rád všechna dřeva, ale nejraději pracuje s lípou, která je měkká, tvárná, voní a dobře se opracovává, neštípe se. Rád má i ořechové dřevo, které je sice tvrdší, krásně hutné a dobře se řeže. Vhodná je i olše, topol, ale spousta dalších dřev sochař nechce, jsou náročná na opracování, například třešeň a dub.

Práce se dřevem je koníček, který Martina Rybeckého nikdo neučil. Odkoukal to totiž od kamaráda Jirky, někdy kolem roku 1993. Díval se mu pod ruce a řekl si - to se chci také naučit. A tak prostě koupil nářadí a postupně vyřezával a vždy z toho nějaká zajímavá socha vylezla.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.