Řidiči se nevědomky stali spoluautory díla s názvem Čára. Galerie Klatovy/Klenová akci může zopakovat pouze třikrát

8. leden 2022

Netradiční dílo českého umělce Dominika Langa má ve sbírce Galerie Klatovy/Klenová, zatím ale jen na fotografii. Nejedná se totiž o hmotný předmět.

Kurátor Petr Krátký

„Práce Čára od Dominika Langa je ve sbírce zastoupena inventární kartou a fotografií z performance, která proběhla v roce 2005 v rakouském Halleinu,“ vysvětlil kurátor sbírek a výstav Galerie Klatovy/Klenová Petr Krátký.

Auta ušpiněná od barvy

„Jednalo se o situaci, kdy autor vylil napříč vozovkou rozředěnou bílou barvu, latex, a nechal ji po nějakou dobu rozjíždět projíždějícími auty. Tím vznikla kresba od otáčejících se kol automobilů, od té čáry dopředu i dozadu,“ popsal Krátký akci a pokračoval:

„Autorem práce tak není pouze Lang, ale zároveň i řidiči těchto konkrétních automobilů, kteří vlastně neměli ani tušení, že se účastní nějaké performativní akce. Vznik kresby pošpinil podvozek jejích autorů, takže řidiči třeba až posléze doma zjistili, že mají podvozek auta ušpiněný od barvy. Latex je samozřejmě rozpustitelný vodou, tudíž nedošlo k žádným trvalým následkům.“

Inventární karta galerie

Galerie má od autora díla licenci na provedení stejné akce, může ji ale zopakovat pouze třikrát. „Akci jsme ještě neprovedli, protože si musíme dobře rozmyslet, která příležitost je na to vhodná,“ vysvětlil kurátor. Lang podle něj používá automobil podobně jako malíř štětec, je to nástroj, který tvoří estetickou hodnotu.

„Tuto performance musíme provést přesně podle pokynů autora, musí být například stejné počasí jako při prvním provedení, stejná šířka vozovky, stejný počet projíždějících aut a tak podobně,“ vyjmenoval Krátký.

Klenová
autoři: Kateřina Dobrovolná , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio