Rozhledna, která na první pohled padá

30. červenec 2020

Původně převaděčem dat, dnes k tomu navíc rozhlednou, která vyhrála v roce 2013 soutěž Stavba roku, se mohou pyšnit v Břasích na Rokycansku.

Jako první zaujme člověka pravděpodobně tvar samotné stavby, která náleží do katastru obce Břasy. „Je to takový zvláštní tvar, má skoro čtvercový půdorys a první dvě strany se sbíhají, takže když se rozhledna stavěla, vypadala, že padá. Nechtěli jsme nějakou obludnou železnou stavbu, proto jsme zvolili dřevěnou rozhlednu na dřevěných základech,“ prohlásil o rozhledně Na Vrchách místostarosta obce Břasy Petr Kuncl.

Rozhledna je vysoká celkem 15,5 metru, ale jelikož se v nejvyšším patře nacházejí technologie potřebné k přenosu dat, vyhlídková plošina pro turisty je ve 12 metrech. Abyste se na vrchol rozhledny dostali, musíte zdolat 60 schodů.

Už cesta na vrchol je zážitek

Po cestě na vyhlídkovou plošinu rozhledny je možné prohlédnout si v rámci výstavy například výtvory dětí z příměstského tábora, uvidíte mimo jiné i malou maketu samotné rozhledny Na Vrchách, dále kapličky ve Kříši, jezera ve Vranovicích, přívozu v Darové a dalších staveb a zajímavostí z okolí. Občas se zde pořádají také různé akce. „Postoupili jsme do třetího patra naší rozhledny, vidíte, že ty stěny se sbíhají, takže prostor je menší a menší,“ komentoval výstup na rozhlednu Petr Kuncl.

Na místo se dostanete ideálně automobilem, kousek pod rozhlednou naleznete i parkoviště. Na tuto rozhlednu se můžete dostat také autobusem nebo vlakem. Vlakové nádraží je přibližně 1,5 km od rozhledny.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.