Santiniho perla zasazená doprostřed zeleně. To je bývalý klášter s kostelem Mariánská Týnice

14. červenec 2022

Mariánská Týnice u Kralovic patří bezesporu k největším skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je dnes sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Celý areál je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek.

Mariánská Týnice je už z dálky viditelnou dominantou v kombinaci barev bílé a oranžové. Architekt Jan Blažej Santini vložil do stavby duši v podobě kostela, dvou ambitů a probošství. Na první pohled je zde patrné spojení nádhery barokní památky s klášterní zahradou a okolní českou krajinou. Můžete se tu projít třeba lipovou alejí lemovanou sochami.

Areál se skládá ze čtyř hlavních částí. Římsko-katolického kostela Zvěstování Panny Marie, na který navazují dva ambity, poslední částí je probošství, ve kterém se dnes nachází muzeum. Kostel po zrušení kláštera v roce 1785 značně zchátral. Nakonec se zřítila kupole kostela i s okulem. V letech 1990 až 1995 byl připraven projekt na její obnovení a následně byla zahájena celková rekonstrukce kostela.

Mariánská Týnice u Kralovic patří k největším skvostům barokní architektury západních Čech

Dnes si při návštěvě Mariánské Týnice můžete vybrat ze dvou prohlídkový okruhů. Dozvíte se mnohé z historie okolního regionu a v nabídce jsou i tři zajímavé expozice, věnované životu v obci, ve městě a také společnému životu duchovních. Pravidelně se zde konají i kulturní akce, převážně cykly hudby s barokem. V sezóně je Mariánská Týnice pro veřejnost otevřena denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin.

Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?