Sklenička a stovky korálků. I z toho může vzniknout krásný svícen
Někdo si dělá svícny ze skleniček od přesnídávky, další si udělá větvičkový základ, někdo si udělá dřevěné, paní Anna Tunderová z Hošťky na Tachovsku si svícny dělá korálkové, na jeden spotřebuje stovky milimetrových korálků. Aby byl správný tvar, je základem sklenička, kterou prostě oplétá, vymýšlí různé vzory a doplňuje korálky různých velikostí.
Navlékat milimetrové korálky vyžaduje velké soustředění, dobrý zrak nebo aspoň dobré brýle. Také musíte sedět tak, aby záda nebolela. Připravte se, že u jednoho svícnu můžete sedět opravdu hodně hodin, třeba celý večer! Paní Tunderová radí, pusťte si k tomu hudbu nebo i televizi jako kulisu. A pak už je třeba jen pozorně sledovat, jak roste vzorek. A může se stát, že někdy něco přehlédnete, a musíte pak zase několik korálků "odpárat", tedy postupně oddělit z niti a vzor napravit. Je to pomalé, pracné, ale z výsledku budete mít velikou radost a získáte originální svícen, jaký nikdo nemá.
Při práci s tak malými komponenty myslete i na to, aby se vám nerozkutálely po místnosti, jako se to paní Anně stalo, když jí na stůl náhle vyskočila kočka. Milimetrové korálky prý nachází na zemi dodnes. Takže platí pravidlo - korálky do hlubokých mističek, zvířata za dveře a klid!
A pokud seženete korálky až po Novém roce, tak se pusťte do jiných dekorací. Můžete třeba dělat oplétaná vajíčka na Velikonoce, nebo různé brože a květiny. Z korálků jde dělat opravdu cokoliv, pokud máte čas, dobré vidění a trpělivost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.