Skromné, ale dobré ovoce
Během meteorologicky vydařeného prodlouženého svatováclavského víkendu byla největší pozornost soustředěna na římského papeže, jehož duchovní mise vyvrcholila v pondělí ve Staré Boleslavi. Ve stínu této návštěvy zůstala některá setkání, jež byla pořádána na počest knížete Václava v regionech. K jednomu z nich, konaném v krušnohorské Ryžovně, se v komentáři vrací Lubomír Stejskal.
Osada Ryžovna u Abertam nedaleko více známého Božího Daru patří k těm místům v Krušných horách, pro které poválečný odsun původního německého obyvatelstva znamenal pozvolný začátek konce. Prameny uvádějí, že z původních sedmi desítek domů se jich do současnosti dochovala pouhá desetina. Viditelně blýskat na lepší časy se začalo až na začátku našeho století. Vzniklo Občanské sdružení Abertamy a před třemi roky byla v Ryžovně založena svatováclavská tradice. Na místě bývalého katolického kostela, zasvěceného českému patronovi, byla zbudována mohyla z původních kamenů svatostánku.
Zde se už třetím rokem konají svatováclavská setkání. Jejich součástí je mše, představují se zde krušnohorští umělci, k vidění jsou ukázky lidových řemesel. A protože Krušné hory jsou pohořím pohraničním, přijíždějí do Ryžovny početní hosté také z jejich německé strany. Mají k tomu dobrý důvod. Abertamské občanské sdružení při organizování těchto akcí úzce spolupracuje s Krušnohorským spolkem, který sídlí nedaleko, v saském Breitenbrunnu. Další příklad fungující regionální spolupráce, která spojuje lidi dobré vůle.
Je přirozené, že když přijede do republiky nejvyšší představitel katolické církve, která celosvětově čítá na miliardu věřících, dostaví se na bohoslužby s ním desítky tisíc lidí. Takového počtu oblastní svatováclavské akce samozřejmě nikdy nedosáhnou. My v regionech jsme a musíme být skromnější. O to víc potěšilo, že víkendové setkání v Ryžovně bylo hojně navštíveno Čechy i Němci. Opět jsme byli svědky potěšujícího poznání: dobrovolné úsilí občanských aktivistů nevyznělo naprázdno. Přineslo sice skromné, ale dobré ovoce. Koneckonců přátelské česko-německé vztahy na sousedské úrovni jsou tím nejlepším z odkazu velkého knížete, na který můžeme i po více než deseti stoletích úspěšně navázat. Jistěže nikoli pouze jednou za rok na místě jednoho bývalého kostela svatého Václava v Krušných horách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.