Smělé plány potřebují podporu veřejnosti
Plzeň se chce stát Evropským hlavním městem kultury 2015. Takový smělý plán ale zahrnuje víc, než jen plánovat investice do nových kulturních objektů a vymýšlet zajímavé programy. V následujícím komentáři se tímto tématem zabývá Petra Kosová:
Ambice Plzně překročit provinciální stín a udělat ze sebe místo mnohem přívětivější a zajímavější k životu zaslouží potlesk. Dvacet let po Sametové revoluci, kdy se město zabývalo proměnou své zanedbané vnější podoby, potřebuje teď nový impuls k vnitřnímu rozvoji. Navíc se ukazuje, že nová a náročná měřítka projektu "Evropské hlavní město kultury" už fungují progresivně teď, při přípravě kandidatury. V přemýšlení o tom, co se v Plzni děje. Nemůžeme být spokojeni s tím, co se zdálo dostačující, protože v evropském kulturním kontextu začínají leckteré programy blednout.
Jako modelový příklad může posloužit aktuální festival "Na ulici" - jedna z největších akcí v celoročním kulturním kalendáři Plzně. Určitě je to výborný prostor pro setkávání lidí v centru města. Přesto: festival se od doby svého vzniku proměnil jen málo a potřebuje zásadnější novinky a atrakce. Především je už v dnešní době samozřejmostí interaktivnější přístup, nabídka pro aktivní tvořivé zapojení návštěvníků festivalu. V tomto ohledu festival také propásl velkou možnost podpořit podobnými akcemi kandidaturu Plzně na "Evropské hlavní město kultury 2015" a zapojit do spolupráce na projektu širší veřejnost.
Za druhé je takto festival zaměnitelný s jinými - a to je v rámci ambiciózních plánů nepřípustné. Důkaz? Krátce po festivalu "Na ulici" začíná "Pilsnerfest", který volně naváže tam, kde jeho předchůdce skončil.
Za třetí je jasné, že ruku v ruce s rozvojem města musí jít rozvoj služeb a zázemí pro jeho obyvatele a návštěvníky. Zdánlivě banální příklad: při festivalu Na ulici nejsou na náměstí Republiky mobilní toalety, spoléhá se pouze na veřejné záchodky. Ty ovšem končí ve 22 hodin, a to už je obsluha nevrlá - ovšem při takovém objemu lidí a vzhledem k tomu, že se lidé zdržují na náměstí mnohem déle, není takový krok rozumný a není ani vstřícný k návštěvníkům akce.
Bez ohledu na to, jestli Plzeň titul získá, rozhodla se pro změnu. Tedy už nyní by se měly obsahově rozvíjet kulturní akce, jejich různorodost a také jejich zabezpečení pro návštěvníky do posledního detailu. Pak bude jasné, že to město Plzeň s odvážnými plány do budoucna myslí opravdu vážně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka