Smělé plány potřebují podporu veřejnosti

24. srpen 2009
Publicistika

Plzeň se chce stát Evropským hlavním městem kultury 2015. Takový smělý plán ale zahrnuje víc, než jen plánovat investice do nových kulturních objektů a vymýšlet zajímavé programy. V následujícím komentáři se tímto tématem zabývá Petra Kosová:

Ambice Plzně překročit provinciální stín a udělat ze sebe místo mnohem přívětivější a zajímavější k životu zaslouží potlesk. Dvacet let po Sametové revoluci, kdy se město zabývalo proměnou své zanedbané vnější podoby, potřebuje teď nový impuls k vnitřnímu rozvoji. Navíc se ukazuje, že nová a náročná měřítka projektu "Evropské hlavní město kultury" už fungují progresivně teď, při přípravě kandidatury. V přemýšlení o tom, co se v Plzni děje. Nemůžeme být spokojeni s tím, co se zdálo dostačující, protože v evropském kulturním kontextu začínají leckteré programy blednout.

Jako modelový příklad může posloužit aktuální festival "Na ulici" - jedna z největších akcí v celoročním kulturním kalendáři Plzně. Určitě je to výborný prostor pro setkávání lidí v centru města. Přesto: festival se od doby svého vzniku proměnil jen málo a potřebuje zásadnější novinky a atrakce. Především je už v dnešní době samozřejmostí interaktivnější přístup, nabídka pro aktivní tvořivé zapojení návštěvníků festivalu. V tomto ohledu festival také propásl velkou možnost podpořit podobnými akcemi kandidaturu Plzně na "Evropské hlavní město kultury 2015" a zapojit do spolupráce na projektu širší veřejnost.

Plzeň Pivovarské muzeum

Za druhé je takto festival zaměnitelný s jinými - a to je v rámci ambiciózních plánů nepřípustné. Důkaz? Krátce po festivalu "Na ulici" začíná "Pilsnerfest", který volně naváže tam, kde jeho předchůdce skončil.

Za třetí je jasné, že ruku v ruce s rozvojem města musí jít rozvoj služeb a zázemí pro jeho obyvatele a návštěvníky. Zdánlivě banální příklad: při festivalu Na ulici nejsou na náměstí Republiky mobilní toalety, spoléhá se pouze na veřejné záchodky. Ty ovšem končí ve 22 hodin, a to už je obsluha nevrlá - ovšem při takovém objemu lidí a vzhledem k tomu, že se lidé zdržují na náměstí mnohem déle, není takový krok rozumný a není ani vstřícný k návštěvníkům akce.

Diváci pohádkového představení

Bez ohledu na to, jestli Plzeň titul získá, rozhodla se pro změnu. Tedy už nyní by se měly obsahově rozvíjet kulturní akce, jejich různorodost a také jejich zabezpečení pro návštěvníky do posledního detailu. Pak bude jasné, že to město Plzeň s odvážnými plány do budoucna myslí opravdu vážně.

autor: Petra Kosová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.