Sobotní kulturní echo

10. srpen 2013

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

„Chodské slavnosti" a „Vavřinecká pouť" v Domažlicích jsou o tomto víkendu událostí číslo jedna v našem regionu. Tradičně se můžete těšit na řadu folklórních souborů od nás i ze zahraničí, historickou hudbu, šermíře i dechovku. Například na podiu pod Chodským hradem bude v 10 hodin zahájena 8. národní přehlídka dudáků, ve stejný čas koncertuje v ulici Prokopa Velikého Domažličanka a od 14 hodin potom Hájenka.

V atriu Chodského hradu vás v 16 hodin čeká setkání se Zdeňkem Bláhou „O lásce a namlouvání". V Domažlicích najdete také stan Českého rozhlasu Plzeň, kde budete mít možnost zazpívat si s živou muzikou nebo vyhrát zajímavou cenu v soutěži. Od 11 hodin budeme z metropole Chodska živě vysílat pořad „S Plzeňáky za folklórem", tímto vás zveme buď k hlavnímu pódiu u brány na domažlickém náměstí anebo k poslechu z rádia.

Do předposledního dne svého trvání dnes v Plzni vstupuje multižánrový festival „Živá ulice - Plzeňská setkání". Nabízí mimo jiné dvě představení pražského loutkového divadla pro děti i dospělé Toy Machine v Proluce - od 16 hodin to bude „Pra pra pra….pohádka" a od 18 hodin „Baron Prášil". Na náměstí Republiky večer od čtvrt na 8 zahraje karlovarská akustická rocková kapela Goodfellas a po ní nová rocková skupina My Name is Music z Vídně. Podrobný program festivalu je k dispozici v infostánku na plzeňském náměstí nebo na www.zivaulice.eu

„Nicovské hudební odpoledne" - 12. benefiční koncert na obnovu poutního kostela Narození Panny Marie se od 15 hodin uskuteční v Nicově na Klatovsku. Účast kromě jiných přislíbila varhanistka Jitka Chaloupková. Součástí akce je také slavnostní bohoslužba a prohlídka chrámu.

Rostandovým „Cyranem" v podání Divadelního spolku Kašpar se dnes naposledy můžete nechat okouzlit na hradě Kašperk. Principál a režisér Jakub Špalek hlavní role v legendárním příběhu o hrdosti a opravdové lásce svěřil Martinu Hofmannovi a Jitce Čvančarové. Začátek je v 21 hodin.

Na večerní divadelní prohlídky „Tajemství korunovačních klenotů" láká děti i dospělé Státní hrad Velhartice. Přenesete se tam do roku 1448 a budete svědky přivezení korunovačních klenotů z Karlštejna na Velhartice. Prohlídky jsou hodinové, první je naplánována od 19 hodin, poslední na 22. hodinu. Po celou dobu bude otevřen areál hradu včetně restaurace U hradního sládka.

Historii trestu smrti a vývoj práva útrpného přiblíží dnes a zítra návštěvníkům Chebského hradu mistr popravčí - kat Vopat. V případě zájmu si budete moci sami vyzkoušet jeho mučící nástroje. Oním popravčím je kovář z Plzeňska Miroslav Vopat, pro kterého je katování koníčkem. Na Chebském hradě se s ním můžete seznámit v průběhu celého víkendu.

O síle lásky, které podlehne i mimozemská mysl obsazující lidská těla, vypráví americký sci-fi snímek „Hostitel". Film, pod kterým je jako scénárista a režisér podepsán Andrew Niccol, můžete dnes v 21 hodin 15 minut vidět v rámci „Filmových nocí" v amfiteátru v Plzni na Lochotíně.

Spustit audio

Více z pořadu