Sobotní kulturní tipy

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Nová inscenace Offenbachovy opery „Hoffmannovy povídky" má dnes premiéru ve Velkém divadle v Plzni. Titulním hrdinou, kterého ztvárňují Tomáš Černý a Valentin Prolat, je skutečná postava raného německého romantismu. Básník Hoffmann vypráví v restauraci své prapodivné milostné příběhy: k loutce, zpěvačce a kurtizáně. Všechny tři mu unikly. Jak to bude s dívkou, na kterou v restauraci čeká? Hudebně dílo nastudoval dirigent Tomáš Brauner, režisérem je Dominik Beneš, choreografkou Petra Parvoničová. Opera o 5 dějstvích si vás v plzeňském Velkém divadle podmaní poprvé dnes v 19 hodin. Uváděna je ve francouzském originále s českými titulky.

„Noc na Karlštejně" - muzikál na motivy stejnojmenného filmu podle hry Jaroslava Vrchlického vás v 19 hodin pobaví v Komorním divadle v Plzni. Vtipná hudební mystifikace o královském hradu, kam je ženám vstup zakázán, je na programu plzeňského Komorního divadla naposledy.

Další komentovanou prohlídku dnes nabízí kostel svatého Mořice na Mouřenci nad šumavským Annínem. Budete mít přístup do kostela, kostnice i na hřbitov, dozvíte se o hlavních událostech z historie 800 let starého chrámu, uslyšíte zajímavosti o vzácných freskách nebo o gotickém zvonu ve věži. Chybět nebudou legendy a příběhy mouřeneckých osobností. Do kostela svatého Mořice na Mouřenci nad šumavským Annínem zamiřte už dopoledne na 11. hodinu.

„Hornická minulost a výzvy dneška v (Pod)krušnohoří" - to je téma přednášky, na kterou můžete zajít do muzea Královská mincovna v Jáchymově. Geolog a patriot Krušných hor Petr Rojík vám poodhalí taje, nutnosti a východiska zásobování České republiky a Evropské unie energetickými surovinami, rudami kovů a dalšími nerosty. Zjistíte, že Krušné hory a Podkrušnohoří hrají do budoucna stejně důležitou roli jako v minulosti - dnes v 17 hodin v jáchymovské Královské mincovně.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích má dnes od 9 do 15 hodin mimořádně otevřeno. Mimo jiné jsou tam k vidění dvě nové výstavy: „Ve zdravém těle, zdravý duch aneb proměny blovického sportu v čase" a „Blovice v letopisech".

„Ptej se Proč? aneb Svět podle křečka" - na hru Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka dnes láká Divadlo Alfa v Plzni. Otázku „proč?" kladou děti častěji než dospělí. Proč? Odpověď spolu se svými dětmi hledejte v 15 hodin v plzeňském Divadle Alfa. Inscenace je vhodná pro diváky od 4 let.

„Apriliádou" zahajuje o tomto víkendu turistickou sezónu Pohádkový statek ve Vranovicích na Rokycansku. Těšit se můžete na netradiční soutěže, pohádková představení a další zábavu - po oba dny od 10 do 17 hodin.

„Ptačí sobotu" dnes pořádá Zoologická a botanická zahrada v Plzni. Naučná stezka, soutěže, interaktivní dílna, výstavka ptačích budek a v neposlední řadě oblíbený „veverčí strom" s asistencí stromolezců - to všechno vás v rámci „Ptačí soboty" čeká. Akce se koná u příležitosti nedávného Mezinárodního dne ptactva, do plzeňské ZOO jste zváni od 10 do 17 hodin, nositelé ptačích jmen dnes mají zlevněné vstupné.

„Velikonoční výtvarnou dílnu" na dnešek nachystal Letohrádek Ostrov. Vyrobíte si velikonoční dekorace z různých materiálů. Dílna určená pro rodiny s dětmi začne v Letohrádku Ostrov v 15 hodin.

Spustit audio