Spanilá jízda za dobrou věc
Minulou neděli tomu bylo přesně pět měsíců, co se u obce Arnoltov na Sokolovsku stala tragická dopravní nehoda. Jedna z mnoha, při nichž vyhasínají nevinné životy, a jedna z mála, která neupadla v zapomnění. Zásluhu na tom má chebský občan Miroslav Mondek, který se právě v neděli vydal na motorové koloběžce na cestu kolem republiky. V zavazadle má přibalenou petici nazvanou Alkohol za volant nepatří, o níž chce informovat každého, kdo bude ochoten mu naslouchat. Téma pro Lubomíra Stejskala a jeho komentář.
Mohlo by se zdát, že v době internetu zahrnujícího elektronickou korespondenci a komunitní sítě stačí jakoukoli petici takříkajíc pověsit na web - a pak už jen čekat, jak přibývají podpisy. To se ostatně týká i petice Alkohol za volant nepatří. Možná ale právě proto, že je to tak snadné, rozhodl se Miroslav Mondek podpořit tuto iniciativu jedním neobvyklým činem. Na motorové koloběžce chce postupně, v devíti navzájem přerušovaných etapách, objet proti směru hodinových ručiček Českou republiku. Úvodní etapa začala pietně - na místě, kde se 28. ledna stala dopravní nehoda, při níž zemřeli dva mladí lidé z Chebu a Lubů, když do jejich vozu narazil řidič, který je podezřelý z toho, že před jízdou požil alkohol. Putování čítá na 1800 kilometrů a cílem Miroslava Mondeka je získat za každý kilometr jeden podpis pod petici, která vznikla z iniciativy pozůstalých a přátel obou tragicky zahynulých.
Podíváme-li se na obsah návrhů v petici obsažených, nenajdeme v textu nic, s čím by se rozumně uvažující člověk nemohl ztotožnit. Třeba přesvědčení, že motorové vozidlo řízené opilým řidičem by mělo být považováno za zbraň. Anebo - pokud někdo způsobí dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, při níž se zraní nebo zemře člověk, mělo by to být klasifikováno jako úmyslný trestný čin. Ruku v ruce s tím žádají signatáři pro takovéto případy zpřísnění trestů. A tedy změnu příslušných zákonů. Domnívají se, že trestní sazby v poměru k hodnotě lidského života jsou velmi nízké a navíc velké množství delikventů opouští brány věznice před ukončením trestu. Na druhé straně pozůstalí nebo jinak nehodou poznamenaní nevinní občané mají zkažený zbytek života, uvádí se v textu petice, jež míří do nejvyšších pater české politiky, neboť příslušné zákony může změnit pouze parlament.
Není pochyb o tom, že čím více občanů tyto myšlenky podpoří, tím větší je naděje, že se tímto problémem budou ti, kdo v demokracii určují pravidla hry, zodpovědně zabývat. Zbývá doufat, že jízda pana Mondeka za dobrou věc nevyzní naprázdno. A že on sám se nestane obětí řidiče, který si nedovede představit, že si po obědě nedá pivo, jak se vyjádřil jeden z těch, s nimiž se na své cestě setkal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.