„Státní medaile od Bavorska? Byl jsem v šoku,“ řekl ředitel Národního parku Šumava

Ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený obdržel Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí
Ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený obdržel Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí

Velkou gratulaci si zaslouží ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený. Za svůj přístup k ochraně přírody obdržel Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí. Převzal ji z rukou ministryně bavorské vlády pro životní prostředí a ochranu spotřebitele Ulrike Scharfové. Aktuální ocenění Pavla Hubeného bylo ale jen jedním z mnoha důvodů, proč jsme ho po čas pozvali do vysílání Českého rozhlasu Plzeň.

V CHKO a později v Národním parku se ochraně přírody věnuje už od roku 1988. A když byl pověřen vedením parku a posléze jmenován ředitelem, tvrdil, že je to jen na přechodné období a že učiní jen ty nejdůležitější kroky. Dnes už ví, že ty necelé čtyři roky ve funkci ředitele jsou na dlouhodobé úkoly pořád málo.

Ocenění z bavorské strany nepřišlo náhodou. Pavlovi Hubenému se totiž podařilo nasměrovat Šumavu v ochraně přírody a v přístupu k bezzásahovosti stejným směrem jako Bavorský les. O to se žádný z jeho předchůdců ani nepokusil. Jak sám říká: „Směr už máme stejný, jen tempo je na každé straně hranice jiné.“

Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí. Obdržel ji Pavel Hubený z rukou ministryně bavorské vlády pro životní prostředí a ochranu spotřebitele Ulrike Scharfové

Trendy v ochraně přírody na Šumavě se úplně změnily

Zatímco na začátku 90. let 20. století se v tehdejší CHKO vedení oblasti snadno domluvilo s obcemi na jednoduchých pravidlech spolupráce, doba postupně přinesla neshody a spory. K pozitivním změnám paradoxně přispěl orkán Kyril v roce 2007 a jeho následky.

S nadsázkou se o Šumavě hovoří jako o nádherných místech a lokalitách na lidsky znesvářeném území. I to se současný ředitel snaží změnit.

V rozhovoru nám Pavel Hubený také poradil, jak se chovat při setkání s divokými vlky a jejich uprchlými konkurenty z Bavorského lesa. Řekl, co si myslí o změnách ve vedení parku, souvisejících se změnou politické mapy Česka po volbách. Vysvětlil, co je to zonace parku a proč je tak důležitá. Doporučil nám zastavit se při návštěvě Šumavy v některém z informačních center parku. A na závět nám dal i tipy na krásné a přitom neobvyklé lokality, kam téměř nikdo nechodí.

Poslechněte si celý rozhovor...