Sympatické souvislosti

18. únor 2010
Publicistika

Letošní mrazivá zima, která v našich zeměpisných šířkách nešetří sněhovou nadílkou, přináší mnoha lidem spíše vrásky na čele než nadšení ze sportovních radovánek. Na starosti spojené s tímto ročním obdobím dávají ale v těchto dnech zapomenout úspěchy českých reprezentantů na hrách zimní olympiády v kanadském Vancouveru. Pokračuje Lubomír Stejskal:

Kromě desítek disciplín, které postupně zaplňují programové schéma olympijských přenosů, existuje také několik oficiálně nevyhlášených soupeření. Jsou produktem lidové tvořivosti, často doplněné sázkařskou vášní těch, kdo sledují sportovní zápolení z druhého konce světa v teple místní restaurace. Jedna z takovýchto nevypsaných soutěží, v níž vedle samotného skóre jde o národní prestiž, je skryta v otázce, kdo bude úspěšnější ve vancouverském hokejovém turnaji - zda Češi nebo Slováci.

Podobně stoupenci zdravé rivality mezi dvěma sousedními národy s napětím očekávali, která z obou zemí získá dřív medaili z nejvíce ceněného kovu. V osobě biatlonistky Anastasie Kuzminové měli více štěstí fanoušci na Slovensku. A proč to nepřiznat: možná jim jejich prvenství mnozí z nás tiše záviděli. Zásluhou fenomenálního výkonu rychlobruslařky Martiny Sáblíkové však čekání na zlatou medailovou radost netrvalo na české straně dlouho. Pak vstoupil na scénu Lukáš Bauer. Olympiáda získala svoji krušnohorskou dimenzi a fanoušci především na západě Čech obdrželi zvláštní bonus radosti navíc. Nemá smysl zastírat, že jak do Martiny Sáblíkové, tak Lukáše Bauera byly vkládány velké medailové naděje. Jenomže sport je jenom sport a štěstí, které je pro dobrý výsledek nezbytné, dokáže být někdy hodně vrtkavé. Také proto je Bauerův bronzový úspěch v běhu na 15 kilometrů volnou technikou tak hodnotný. Být třetí v konkurenci 95 olympioniků z padesáti zemí - to samo o sobě zaručuje nesmazatelný zápis na stránkách sportovní historie.

Martina Sáblíková

A co víc: odlesk Lukášovy slávy padne také na jeho bydliště a pozvedne prestiž Božího Daru. I takovéto sympatické souvislosti musíme zakalkulovat do celkové bilance olympijské mise slavného krušnohorského lyžaře. Totéž platí o zlaté Martině. Kromě toho se opět ukázalo, že na stupně vítězů může vést cesta také ze skromných poměrů, takříkajíc podmínkám, které mají daleko do ideálního stavu, navzdory. Martina Sáblíková je toho zářným příkladem - a o tuto přidanou hodnotu je její zlatá medaile cennější.

autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.