Také si pletete hrady Točník a Žebrák? Upozornit na to měl už Jára Cimrman
Zříceninu hradu Žebrák najdete v obci Točník jen malý kousek za hranicemi Plzeňského kraje. Při projíždění obcí si nelze nevšimnout dalšího ještě mohutnějšího hradu tyčícího se na kopci. Tento hrad nese stejné jméno jako obec. Pro mnoho lidí je to poněkud matoucí, čehož si měl všimnout také fiktivní Jára Cimrman.
„Je to složitější. Ve vsi Točník stojí hrad Žebrák a v Žebráku není žádný hrad. Dále hrad Točník stojí sám. Dokonce to vešlo i do knihy věčných omylů Járy Cimrmana. Tam hned za fakturou-frakturou najdete Točník a Žebrák. Většina lidí si opravdu myslí, že jsou na Žebráku, když dojdou nahoru na horní hrad, a ono je to naopak, “ uvedl kastelán těchto dvou hradů Petr Zemánek.
Žebrák souvisí s brdským Valdekem
Hrad Žebrák je starší, než výše položený Točník: „Historie hradu Žebrák souvisí do jisté míry s historií hradu Valdek, který stojí naproti v brdských lesích, jelikož oba hrady postavil ten samý rod pánů z Valdeka, bývalí Buzicové. To z nich činilo jeden z nejbohatších českých rodů, protože právě tudy procházela stezka z Německa a oni měli tím pádem perfektní přehled.
První zmínka o Žebráku pochází asi z roku 1271, kdy se rod Buziců dělí na několik větví. Roku 1336 pak koupil hrad Jan Lucemburský. Další etapa je spojena s Karlem IV. a Václavem IV. Od dob Václava zde byla mýtní stanice, jelikož se tady střetávaly cesty od Křivoklátu a Zbirohu. Každý z projíždějících tak musel zaplatit určitý poplatek,“ řekl Zemánek.
Pozůstatky hradu Žebrák dnes slouží především jako rozhledna. Během sezóny se tedy po zaplacení vstupného můžete podívat přímo do hradní věže, odkud se vám naskytne kruhový výhled do kraje: „Od brdského hřebene lze pohledem přejít na Křivoklátsko a různé žebrácké kopečky. Proti nám pak stojí stará sopka s názvem Jezevčí kopec. Dále vidíme hrad Točník a třeba také magickou horu Velíz,“ popsal kastelán.
Související
-
Hrad Točník: Rudolf II. se tady údajně bál přenocovat
Zřícenina hradu Točník se tyčí nad stejnojmennou obcí ve Středočeském kraji. Nedalako se nachází zřícenina hradu Žebrák. Jeho vyhoření bylo důvodem k vystavění Točníku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.