Tank T-34 měl SSSR závidět i Adolf Hitler
V Muzeu na demarkační linii v Rokycanech je toho k vidění opravdu spoustu. Jako první zaujmou příchozí návštěvníky exponáty vystavené ve venkovní expozici, mezi které patří i tank T-34.
„Je to legenda 2. světové války. Tehdy bylo vyrobeno přes 40 tisíc kusů a nesly hlavní tíhu mechanizovaných bojů 2. světové války. Vyznamenaly se v bitvě u Kurska a později při osvobozování Polska, Československa, dobyly Maďarsko a zastavily se až ve Vídni a Berlíně,“ řekl na úvod ředitel Muzea na demarkační linii František Koch, který dále pokračoval:
„Tato verze, kterou zde máme, je vyzbrojena věží s kanonem 75 mm a samotný tank je výrobkem závodu v Nižnij Tagil z přelomu let 1944-1945. Tank je plně pojízdný tak, jako 90% exponátů našeho muzea, což je pro nás velice důležité. My totiž děláme 10-15 filmů ročně, a to včetně projektů s Nicolasem Cagem – Obchodník se smrtí, nebo dále Zdivočelá země, Musíme si pomáhat, Lidice, či třeba Colette. Tady všude byly obsazovány naše stroje.“
Nepřehlédnutelný nápis Žižka
Na tanku se skví nápis Žižka, který je stejně jako kanon nepřehlédnutelný. „Žižka je symbolický název, který byl na tomto tanku v rámci československé samostatné tankové brigády a podílel se při bojích na Dukle, ale hlavně při osvobozování Ostravy, proto ten Žižka,“ osvětlil nápis na exponátu ředitel muzea.
„Tato konstrukce, která je v podstatě z let 1938-1939, překonala věky. Nejenom, že se po válce tyto tanky začaly znovu vyrábět, ale zapojily se do světových konfliktů. Nedávno bojovaly na Balkáně v bývalé Jugoslávii, případně se i dnes používají v Africe a podobně. Tento tank se díky svým šikmým pancířům stal opravdovou legendou,“ řekl František Koch.
Co měl prohlásit o tanku T-34 Adolf Hitler? Dozvíte se v reportáži
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.