Telátka na statku Lüftnerka dávají tušit naději dříve téměř vyhynulého plemene
Česká červinka je původní české plemeno skotu, pro které je typické zrzavé až červené zbarvení a krátké rohy. V dnešní době jich na našem území nežije mnoho. Situace je však stále lepší, než v poměrně nedávné minulosti, kdy se u nás vyskytovalo jen několik desítek kusů tohoto zvířete.
V plzeňské zoologické zahradě můžete na statku Lüftnerka obdivovat hned několik krav, v současné době dokonce s roztomilými telátky: „Chováme je tady od roku 2016, kdy jsme sem dovezli první samici tohoto plemene – Bobulku. Ta měla roku 2018 první mládě jménem Broskev, kterou jsme si v zoo nechali. Od té doby jsme odchovali 8 telátek a poslední 2 teď nově,“ uvedla ošetřovatelka hospodářských zvířat v zoo v Plzni Eliška Zalabáková.
Název červinka získal tento tur dle svého zbarvení: „Toto plemeno je zbarveno dozrzava a má krátké rohy. Samice mívá kolem 500 kg a 130 cm, samci mají o cca 10 cm více. V současnosti se toto plemeno chová v rámci zachování druhu. O registraci plemene se stará Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, která se snažila také o záchranu červinek po druhé světové válce. Nemají vysokou dojivost a dozrávají později, možná i proto je jich méně,“ sdělila Zalabáková.
Poslechněte si autentické zvuky Bobulky a Broskve, neboli českých červinek chovaných v plzeňské zoo!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka