Tenhle exponát musí pravidelně na STK. Jde o plně funkční 84 let starý vůz

21. únor 2022

Milovníky veteránů, ale také historie a architektury nadchne soukromé muzeum s expozicí s názvem Příběhy dvoutaktů. Sídlí ve starobylé usedlosti známé táhlé zatáčky na Rolnickém náměstí v Plzni-Lobzích. Nejstarším exponátem muzea je automobil DKW F7 z roku 1938.

„Je to svým způsobem takový předchůdce Trabantu. Výrobce se tehdy snažil o co nejnižší cenu, proto zvolil poměrně kuriózní konstrukci. Automobil je tedy až na pár věcí z ekologických materiálů,“ uvedl s úsměvem majitel muzea Pavel Křovák, který dále pokračoval:

„Vůz byl dlouho uložený ve stodole, takže na něm zapracovaly myšky, muselo se vyměnit vnitřní čalounění, ale motor i vnější povrch včetně barvy jsou původní.“

Svižný a lehký unikát

„Vůz má výkon zhruba 20 koní a jede rychlostí až 85 kilometrů v hodině při spotřebě 7 litrů. Na svůj věk je docela svižný,“ popsal Křovák.

„Logo čtyř kruhů na autě symbolizuje spojení čtyř automobilek: DKW, Horch, Audi a Wanderer,“ vysvětlil automobilový nadšenec. Dvoudveřová čtyřmístná limuzína má na zadní části rezervu. Do kufru se zavazadla musela dávat vnitřkem vozu po sklopení zadního opěradla.

autoři: Kateřina Dobrovolná , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio