Teodor Kravál: Chci, aby se lidé v Karlovarském kraji zajímali o to, co se tady děje

18. listopad 2021

Karlovarský kraj nazývá mrtvým krajem, přesto se do něj vrátil, aby v něm žil. Poukazuje na události, které se v jeho očích nezdařily, a přesto ho inspirují. Jde tedy o nadsázku, nebo fakt? Na to nám v rozhovoru odpověděl Teodor Kravál.

Tadeáš Král alias Teodor Kravál je mladý karlovarsko-ostrovsko-ústecko-loketský autor, jehož jméno řve, řičí a řádí. To je jen část anotace k jeho divadelní hře s názvem V Kadani je krásně. Kromě psaní se věnuje i vzdělávání mladých lidí v oblasti mediální výchovy a současné literatury. Aby toho nebylo málo, upozorňuje i na problematiku Karlovarského kraje, byl to také jeden z důvodů, proč se do kraje vrátil.

„Jeden ze zásadních důvodů byl ten, že jsem byl 8 let v Praze. Ta mě moc nemotivovala k tomu něco tvořit. Chtěl jsem se vrátit, protože mi přijde, že ten kraj na tom není úplně dobře a že bych mohl něco zlepšit svojí pedagogickou nebo uměleckou činností,“ řekl ke svému návratu do Karlovarského kraje Teodor Kravál.

Aby upozornil na problematiku v Karlovarském kraji, založil facebookový profil s názvem Mrtvý kraj. „Je to satirická stránka o kraji jako celku. Parodujeme tam jak politiky, tak i věci, které vidíme na ulici. Cílem je to, nějakým způsobem víc lidí přimět k tomu, aby se o věci veřejné zajímali,“ přiblížil Kravál.

Do studia přišel mimo jiné představit i svou novou básnickou sbírku Řez rybou. O čem je a co ho inspiruje? Jak se vůbec umělci v Karlovarském kraji žije? Nejen to si poslechněte v rozhovoru!

autoři: Pavlína Kyselová , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.