Třetí plzeňský obvod instaloval do vybraných ulic psí pisoáry

17. září 2023 20:18, aktualizováno

Tušíte, jak vypadá pisoár pro psy? Je to přibližně půl metru vysoký betonový kužel a v něm je několik otvorů. Nově můžete několik takových vidět i v Plzni na Borech.

Psí pisoár

Psi to mají jednoduché. Když se jim chce čůrat, zkrátka zvednou nohu. Stejným způsobem značkují své teritorium. Jenže občas se takto zastaví u lavičky, lampy nebo u rohu domu. Na místě pak nechají nevábnou „památku“, která jen tak nezmizí. Centrální plzeňský obvod proto nakoupil a začal do vybraných ulic postupně instalovat takzvané psí pisoáry. Zhruba půl metru vysoké betonové kužely s otvory jsou třeba na Borech.

„Hlavní motivací pro zřízení byla ochrana životního prostředí. Doufáme, že pisoáry pomohou především omezit počet očůraných zdí,“ uvádí starosta městského obvodu Plzeň 3 David Procházka. Stačí, když první pejsek pisoár „začůrá“, pak už bude fungovat automaticky a přitáhne další jedince.

V centrálním plzeňském obvodu jde o novinku, nicméně na Lochotíně slouží psí pisoáry už několik let. Mluvčí obvodu Plzeň 1 Miroslava Vejvodová jejich zřízení chválí. „Máme je na psí loučce, která se vybudovala v roce 2020. Zde jsou čtyři lavičky a dva pisoáry jsme tu umístili, aby se pejsci právě lavičkám vyhnuli. A opravdu to funguje.“

autoři: Anna Matuštíková , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio