Tříkrálový nápis
V povánočním období se opakovaně setkáváme s dotazy, co znamenají písmena K, M, B a znaménka plus v tříkrálovém nápisu. Běžně rozšířené přesvědčení vykládá písmena jako iniciály jmen tří králů, v češtině Kašpar, Melichar a Baltazar.
V bibli se jména králů nevyskytují, mluví se pouze o mudrcích či mázích od východu, není uveden ani jejich počet. Postupně byl svátek Zjevení Páně spojen hlavně v lidovém prostředí se třemi králi a objevila se také – poprvé ve 12. století – jejich jména. Jsou symbolická, měla připomínat tři důležitá centra starověkého východu. Kašpar je jméno orientálního původu, Melichar pochází z hebrejštiny a Baltazar z babylónštiny. Část badatelů vykládá nápis C+M+B jako latinské požehnání Christis mansionem benedicat, tedy ať Kristus požehná tento příbytek nebo Pán ať žehná tomuto domu. Pak naše „plus“ představují křížky.
Slovo tříkrálový se stalo od konce minulého století opět stabilní součástí našeho jazyka: objevuje se tříkrálová voda, tedy svěcená na Tři krále, tříkrálový průvod, pořádají se tříkrálové turnaje apod. Předtím žilo slovo především v názvu Shakespearovy komedie Večer tříkrálový.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.