Tvarohový nákyp s višňovým kompotem. Hodí se i jiné ovoce

Dobře upotřebíme třeba chlebíčkovou veku či rohlíky, co nám zbyly po svátcích. Pokrm je ve své podstatě jednoduchý, dietnější, celkem rychlý a tak trochu jiný.

Ingredience
  • 720 ml vybraného kompotu (větší sklenice)
  • 3 vejce
  • 400 g měkkého tvarohu
  • 4 polévkové lžíce pískového cukru
  • 120 g chlebíčkové veky nebo 3 housky nebo rohlíky
  • 100 ml mléka
  • špetka soli

Nejprve nakrájíme pečivo na drobné kostičky a přelijeme je mlékem. Promícháme a necháme chvilku stát, aby se mléko vsáklo. Kompotové ovoce necháme na sítu okapat. Troubu zapneme na 200°C a necháme ji rozehřát. U horkovzdušné stačí 160°C. Tvaroh utřeme se žloutky a cukrem, přidáme nasáklé rohlíky, okapané ovoce a promícháme. Nakonec lehce vmícháme tuhý sníh z bílků, do kterých jsme před šleháním dali špetku soli. Touto směsí naplníme máslem vymazaný a strouhankou nebo hrubou moukou vysypaný pekáč nebo zapékací mísu. Vložíme do trouby a pečeme 40 minut.

Upečený a mírně prochladlý nákyp nakrájíme na porce. Před podáváním můžeme pocukrovat.

Tvarohový nákyp s višněmi

Tenhle výborný pokrm je málo kalorický, přitom výživný, jednoduchý, rychlý. Chutná teplý i studený, podávat ho můžeme jako samostatný pokrm, doplněný vhodnou sytější polévkou, např. bramborovou, gulášovou, hrachovou,…. Nebo poslouží jako lehký moučník.

Mirka Kuntzmannová

Miroslava Kuntzmannová

Původním povoláním zdravotní laborantka, ale vaření ji baví už od dětství. Od roku 1994 vydává populární kuchařské knihy i videa. Spolupracovala s Jiřinou Bohdalovou a jako první u nás napsala i kuchařku ze seriálového prostředí Recepty z Ulice.

autor: iko

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.