V Tatiné si prohlédnete takzvanou vadasku. Příběh jejího vynálezce nekončí šťastně
Bakelitová zkoušečka zvaná vadaska je jistě známá všem elektrikářům, a nejenom jim. Měří totiž výši elektrického napětí v síti. Můžete si ji prohlédnout například v Muzeu elektrotechniky v Tatiné na severním Plzeňsku.
„Tato zkoušečka má uvnitř elektromagnet a malé okénko, kterým je vidět jádro elektromagnetu. Vždy se zastaví dle toho, jakou sílu vyvine elektromagnet. Zatáhne jádro do nitra elektromagnetu a ukáže v malém okénku výši měřeného napětí,“ sdělil v úvodu zakladatel Muzea elektrotechniky Jan Doležel.
„Spousta elektrikářů dnes používá zkoušečky elektrického napětí a říká tomu vadaska, ale ve skutečnosti je vadaska přístroj staršího data. Psal se rok 1890 a v Napajedlech se 10. dubna narodil Jaroslav Vadas. Už od dětství ho přitahovaly stroje, a tak si sám zařizuje učení ve strojírně Schönbaum. Práce jej baví a v 16 letech si zapsal do svého deníku: Jednoho dne budu mít vlastní podnik, kde práce bude radostí,“ vyprávěl Doležel.
Pračka Vadas pere za vás
To se Vadasovi nakonec také podařilo, a založil si vlastní firmu. Po válce se Jaroslav oženil a přesídlil do Pardubic, kde si zřídil dílnu. „Jaroslav chce být užitečný, vyvíjet nové výrobky a zabezpečit a kvalifikovat své spolupracovníky. Nehodlá pouze bohatnout. On svoje zaměstnance nenazýval zaměstnanci, ale právě spolupracovníky. Nové věci následně zavádí do výroby. Takto přichází na svět i první elektrická pračka vyrobená v republice. Tehdejší slogan zněl Pračka Vadas pere za vás,“ řekl zakladatel muzea.
Jelikož Jaroslav Vadas vymýšlel neustále nové věci, přišla na svět i ona vadaska. „Funguje pro různá napětí. Je schopná měřit 120, 220 i 380 V. Prodávala se nejen doma, ale i v zahraničí, dokonce i v Americe,“ dodal Doležel.
Jak nakonec dopadl schopný výrobce? Poslechněte si reportáž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...