Velké malé radosti
Dostupnost lékařské péče patří mezi parametry, jimiž pacienti poměřují její kvalitu. Zejména v menších obcích, kde mají komplikovanější přístup k lékaři, to především starší a méně pohybliví občané považují za problém. O to víc potěší každé zlepšení v této oblasti. Jednoho si v poznámce všímá Lubomír Stejskal.
Dojíždění za odbornou lékařskou péčí z menších obcí a malých měst do větších považuje většina z nás za pochopitelnou nezbytnost, v horším případě za nutné zlo. Ovšem tam, kde nemají ani praktického lékaře, mohou své neblahé postavení vnímat bezmála jako křivdu. Připočítáme-li k tomu nedostatečnou dopravní obslužnost a nutnost dojíždět nejen k lékaři, ale i do lékárny, pak řešení problémů kolem vlastního zdraví přináší nemocnému člověku další starosti navíc. Negativních příkladů bychom ve svém okolí našli jistě víc než dost. Jeden pozitivní nabízí malá obec Vintířov u Chodova na Sokolovsku.
V jejím sousedství se nachází hnědouhelný důl Jiří, jehož zdravotnické středisko slouží i vintířovským pacientům. Vzdálenost z obce k tomuto lékaři není sice nepřekonatelná, ale pro nemocné seniory chodící pěšky komplikaci přece jenom představuje. Ideálním řešením by bylo otevření ordinace přímo v obci. Ta je ale příliš malá na to, aby se případným zájemcům vyplatilo zavést zde samostatnou praxi. Přitom budovu zdravotnického střediska v obci mají. Ordinují v ní dva zubní lékaři a zřízena je tam laboratoř. Další variantou je, že by do Vintířova několikrát týdně dojížděl lékař odjinud. A právě tato možnost je nyní před obyvateli obce otevřena. Pokud vše dobře dopadne, od příštího měsíce budou mít k dispozici lékaře nebo sestru ze střediska dolu Jiří. Vlastně jako dosud - jen s tím rozdílem, že nepůjde Mohamed k hoře, ale hora k Mohamedovi.
Pro občany mladší, snadno pohyblivé, případně motorizované to možná není tak podstatná změna. Pro ty ostatní, kterých ale také není málo, bude přítomnost lékařské péče v místě bydliště znamenat citelné zlepšení kvality života. A o to by ve slušné a fungující společnosti mělo jít především. Rozumí se všude tam, kde je to s ohledem na ekonomickou stránku věci alespoň trochu možné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.