Vítězslav Hálek: Z Amorova deníku. Milé a starosvětsky vtipné vyprávění o lásce
Příběh o tom, že lidé se dnes – v polovině 19. století - málo milují, protože se naučili počítat. A někteří rodičové si zase myslí, že láska je jenom takové tintili vantili… Hrom do nich!
Povídka Z Amorova deníku vyšla poprvé v roce 1859 v časopise Obrazy života. Jejímu autorovi bylo tehdy čtyřiadvacet let.
Básník, prozaik, dramatik a novinář Vítězslav Hálek se narodil v roce 1835 na středočeském venkově. Vystudoval pražské akademické gymnázium a přáním jeho rodičů bylo, aby se stal knězem. On se proti jejich vůli rozhodl pro studium na filozofické fakultě. Na studia si vydělával jako soukromý učitel v bohaté rodině advokáta Horáčka, do jehož dcery Dorotky se zamiloval a později se s ní oženil. Sňatek ho zbavil existenčních starostí a on se mohl naplno věnovat psaní a kulturní osvětě. Studium filozofie už nedokončil.
Debutoval lyricko-epickou básní Alfréd v roce 1857. O rok později vydal sbírku Večerní písně, na začátku sedmdesátých let pak sbírku V přírodě a v roce 1874 sbírku Pohádky z naší vesnice. Od roku 1860 až do své smrti byl výrazným členem redakce Národních listů, působil v časopise Lumír, v Květech či ve Zlaté Praze, psal fejetony, divadelní a literární kritiky. Od konce 50. do začátku 60. let vydával almanach Máj. Vítězslav Hálek zemřel nečekaně v roce 1874 na zánět pohrudnice, bylo mu pouhých 39 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.