Výstava Tradice v obrazech v Plzni

19. červen 2023

Před několika dny skončil v Plzni 25. ročník Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF PLZEŇ 2023. Během festivalu byla před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje ve Smetanových sadech v Plzni zahájená také výstava fotografií nazvaná Tradice v obrazech. Navštívit ji můžete ještě do konce června.

Výstava „Tradice v obrazech“ fotografa Václava Šilhy z Prahy a jeho týmu představuje výběr fotografií lidových krojů tzv. širšího Plzeňska, ale doplněna je také o lidové kroje z Chodska. Návštěvníky zcela jistě zaujme už úvodní panel nazvaný „Děvče z Bolevce při ranním oblékání“. Fotografie vznikla na selském dvoře U Matoušů v Plzni – Bolevci. K vidění jsou dále kroje jak pro svobodná děvčata a mládence, tak i pro vdané ženy a ženaté muže. Nechybí ani zachycení dětského oblečení a překrásnými fotoobrazy jsou třeba také varianta zimního oblečení s kožíškem a vlněným šátkem nebo méně známý postní kroj s bílou zástěrou a bílou krásně vyšívanou plenou na hlavu.

„Tradice v obrazech“ je velkým multimediálním projektem, jehož hlavním výsledkem bude obsáhlá kniha fotografií krojů různých koutů Čech. Plzeňská výstava, která je k vidění ve venkovním prostoru ve Smetanových sadech, vznikla díky podpoře Plzeňského kraje. V roli fotomodelů jsou převážně členové Souboru písní a tanců Jiskra z Plzně, řada krojových součástek na fotografiích pochází ze sbírkového fondu Lidový textil etnografické podsbírky Západočeského muzea v Plzni. Výstava, která je volně přístupná, bude k vidění do 30. června.

Spustit audio