Vzácná opona Divadla J. K. Tyla v Plzni je od nepomuckého malíře Němejce

8. březen 2021

Na oponě z počátku 20. století je vyobrazena například tehdy údajně nejstarší obyvatelka Plzně, anebo poslední plzeňský dudák. Oponu pro Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni namaloval malíř Augustin Němejc a kopii je možné vidět v jeho rodném domě v Nepomuku na jihu Plzeňska.

Rodný dům malíře Augustina Němejce, který se narodil v Nepomuku v roce 1861, nyní funguje jako galerie, kde je možné si prohlédnout některé z výtvorů tohoto umělce. Jedním z exponátů, který je v galerii k vidění, je kopie vzácné opony.

Tehdy údajně nejstarší obyvatelka Plzně

Opona byla malovaná v letech 1899 až 1902. V roce 1902 bylo na podzim slavnostně otevřeno operou Libuše plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla, kde opona visí dodnes. Není však k vidění při každém představení, protože je velmi vzácná a je spouštěna jen při zvláštních příležitostech.

Malba na oponě nese název Plzeň vítá uměny na prahu nového divadla. „Jak název napovídá, v levé části můžeme vidět Plzeňany a v pravé části se nacházejí zástupci umění, kteří jdou do nové budovy divadla,“ popsal manažer Mikroregionu Nepomucko Pavel Motejzík. Mezi umělci jsou alegorické výjevy tragédie, komedie, satiry, lyrického dramatu a zpěvohry.

Opona vyobrazuje reálné osoby z Plzně

Na oponě je možné nalézt reálné osoby, které tehdy v Plzni žily. Hlavní postavou na oponě je žena Augustina Němejce, Marie, která zpodobňuje tragédii. V ruce drží meč a vede umělce do nového divadla. Další postavou je poslední plzeňský dudák Kaňák. Žena s červeným šátkem klonící se k malému děvčátku je paní Kateřina Kavelková, která měla být údajně nejstarší ženou ve městě. Prapravnučka paní Kavelkové, americká občanka, se do Plzně v roce 2006 vydala podívat na oponu, kde je její babička vyobrazena.

Opona v Divadle J.K.Tyla v Plzni

V pozadí je vidět motiv zříceniny hradu Radyně nebo další regionální záležitost, známá skašovská hračka koníka. Opona nazývaná Němejcka je značně ovlivněna Hynaisovou oponou Národního divadla.

Nutno zmínit, že Němejc na oponě nepracoval sám, podílel se na ní také malíř a ilustrátor Karel Vítězslav Mašek, který vytvořil okolní ornamenty.

autoři: Kateřina Dobrovolná , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio