Ať z Německa nebo Čech – rozhledna Havran by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti
Rozhledna Havran má zajímavou minulost. Ale ani její současnost není k zahození. V uplynulých letech stavbě dokonce z důvodu špatného technického stavu hrozila demolice, naštěstí se jí však podařilo zachránit.
„Havran se říká vrchu, co je zde, a z toho vznikl název rozhledny. Když v létě zapadá sluníčko, tak je vidět nad stromy pták, a my říkáme, že to je havran, je to vlastně stín rozhledny,“ uvedl Miroslav Hovězák, člen Klubu vojenské historie a sportů Tachov, díky kterému je rozhledna od roku 2014 přístupna veřejnosti.
„Jedná se o vojenskou hlásku, která zde byla vybudována na přelomu 60. a 70. let. Byla to hláska určená ke snímání pohybu letadel v rámci NATO. Byla tady technologie, která dokázala zachytit až na vzdálenost 500 km radiokomunikační přenos, takže ideální místo pro pozorování leteckého provozu. Věž původně měřila o 25 metrů víc, nacházela se tam veškerá potřebná technika,“ sdělil Miroslav Hovězák.
Cesta na rozhlednu Havran je sice poněkud delší, ale výhledy odtud za tu námahu rozhodně stojí. „Turisté se sem dostanou z Knížecí Huti, kde musí nechat své automobily a dál pokračovat pěšky nebo na kole. Je to sem 8 km krásnou přírodou. Nebo sem lze dojít z německé strany ze Silberhütte, odkud je to asi 2,5 km,“ popsal pan Hovězák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka