Zde stával loupežnický hrad Homberk
Kdo se bojí, nesmí do lesa, tak zní známé české rčení. V minulosti byl však strach z určitých lokalit v brdských lesích poměrně oprávněný. Na jednom takovém místě, nedaleko obce Vísky na Rokycansku, stával totiž kdysi loupežnický hrad Homberk a nikdo si zde tak nemohl být jistý životem.
Vznik hradu se datuje do období 13. století, do dob kolonizace jihozápadních Brd. Jeho původní majitelé pocházeli z rodu Buziců, který měl v erbu kančí hlavu. "Hrad neměl dlouhého trvání. Ve 14. století zde bydleli loupeživí rytíři, kteří pocházeli z rodu Homberka a přepadávali pocestné," uvedl spisovatel Tomáš Makaj. To se samozřejmě nezamlouvalo pánům z okolí, a tak byl jeden z loupežníků, Heřman z Homberka, Rožmberky ztrestán na hrdle.
Dobývání hradu
Na přelomu let 1406-1407 byl hrad dobýván, a pravděpodobně byl také dobyt, králem Václavem IV. Tehdejší majitel hradu Sezema z Homberka byl zajat a následně popraven. Poté hrad připadl do královského majetku a začal pustnout.
Dynamit udělal bum
Na místě se dodnes nacházejí jakési jámy. Jsou to pozůstatky po hledačích pokladů z 19. a počátku 20. století, kteří se nechali inspirovat pověstmi o nich. Jeden z hledačů zde použil tehdy nově vynalezenou výbušnou látku, kterou byl dynamit. Ten vyhodil do vzduchu zbytky hradu a z něj se tak do dnešních dnů prakticky nic nezachovalo.
A jak to bylo s pokladem? Ani ten se zde nenašel, na místě se sem tam vyskytují maximálně střepy ze 14. - 15. století, takzvaný šedý mor, typický pro období panování Václava IV.
Vzdálenost od Plzně: cca 31 km
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.