Ze slovníku mládeže: chillovat a flexit

2. únor 2021

Věnujme pozornost dvěma slovesům ze slovníku dnešních mladých lidí a dětí. Měli bychom jim rozumět, pokud chceme rozumět tomu, o čem mládež mluví.

Sloveso chillovat vychází z anglického výrazu chill překládaného do češtiny jako chlad, ochlazení, mráz, ochladit se, vychladnout. Přeneseně pak v obou jazycích slovo znamená také klid, relaxaci, odpočinek. V elektronickém archivu Neomat zachycujícím nová slova najdeme chillovat s třemi doklady z let 2014 a 2019. Takže chce-li vaše dítě nebo vnouče chillovat, chce odpočívat, relaxovat, čeká jej pohodička a klídek.

Flexit pravděpodobně pochází z amerického slangového výrazu to flex s významem okázalé předvádění, my starší bychom asi řekli machrování nebo frajeřina. V češtině zatím žije především na sociálních sítích nebo ve slovnících mluvy mládeže na internetu. Objevuje se ve dvou významech: 1. chlubit se drahým značkovým oblečením a snažit se tak udělat na někoho dojem, 2. nic nedělat, tzv. se flákat.

autoři: Helena Chýlová , Vladimír Šťovíček | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.