Ze slovníku mládeže: chillovat a flexit

2. únor 2021

Věnujme pozornost dvěma slovesům ze slovníku dnešních mladých lidí a dětí. Měli bychom jim rozumět, pokud chceme rozumět tomu, o čem mládež mluví.

Sloveso chillovat vychází z anglického výrazu chill překládaného do češtiny jako chlad, ochlazení, mráz, ochladit se, vychladnout. Přeneseně pak v obou jazycích slovo znamená také klid, relaxaci, odpočinek. V elektronickém archivu Neomat zachycujícím nová slova najdeme chillovat s třemi doklady z let 2014 a 2019. Takže chce-li vaše dítě nebo vnouče chillovat, chce odpočívat, relaxovat, čeká jej pohodička a klídek.

Flexit pravděpodobně pochází z amerického slangového výrazu to flex s významem okázalé předvádění, my starší bychom asi řekli machrování nebo frajeřina. V češtině zatím žije především na sociálních sítích nebo ve slovnících mluvy mládeže na internetu. Objevuje se ve dvou významech: 1. chlubit se drahým značkovým oblečením a snažit se tak udělat na někoho dojem, 2. nic nedělat, tzv. se flákat.

autoři: Helena Chýlová , Vladimír Šťovíček | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.