Zelná polévka se smetanou

Cacarka, couračka, couralka, zelňačka a ještě i jiné krajové názvy, v sobě ukrývají výbornou a velmi zdravou polévku, jejímž základem je kysané zelí. Surovina, která je neprávem opomíjená, ovšem k naší velké škodě. Zelí je nejenom lahodné, ale velmi zdravé. Je bohatým zdrojem vitaminu C, který potřebujeme, zejména v zimních a jarních měsících.

Navíc je to surovina stále ještě poměrně levná, kterou bychom si měli dopřávat nejen ve vařené formě, ale především čerstvé, upravené na různé saláty. Zelí vaříme krátce, abychom vitaminu C zachovali v zelí co nejvíce.

Suroviny na šest porcí:

0,5 kg kysaného zelí

2–3 brambory

1 hrst sušených hříbků

250 ml smetany

1 cibule

50 g másla

40 g hladké mouky

1 bobkový list

5 kuliček nového koření

5 kuliček pepře

sůl

petrželka

Postup:

Na másle zpěníme najemno nakrájenou cibuli, pak ji zaprášíme moukou a připravíme světle růžovou cibulovou jíšku. Za stálého míchání ji zalijeme studenou vodou a dobře rozmícháme.

Přidáme překrájené zelí, pokud možno i s nálevem, sušené, předem namočené houby, oloupané, na kostičky nakrájené brambory a všechno koření. Osolíme a pod pokličkou uvaříme do měkka. Vaříme pomalu, aby se všechny chutě dobře prolnuly.

Na závěr zalijeme polévku smetanou, přivedeme k varu a dále již nevaříme.

Hotovou polévku posypeme najemno nakrájenou petrželkou.

Připravíme-li polévku hustější a doplníme-li ji pečivem, máme zdravý a lehký oběd, večeři nebo sytou přesnídávku. Je vhodná i pro vegetariány.

Když bude někomu chybět maso, může ji doplnit nakrájeným uzeným masem, klobásou, či jinou uzeninou.

Příprava tohoto jídla trvá přibližně 40 minut.