Zločiny staré Plzně a okolí

Chlapce si vzali ze sirotčince, aby jej následně ubili k smrti

27. prosinec 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

10. července roku 1913 se v Chlumčanech na jižním Plzeňsku odehrála velice znepokojivá událost. Došlo k usmrcení malého chlapce, kterého si manželé vzali ze sirotčince. Co hůř, zavraždili jej právě oni.

V té době zaměstnávaly tamní kaolinové závody mnoho obyvatel ze širokého okolí. Jedním ze zaměstnanců byl i pan Bernášek, který žil se svou manželkou v Chlumčanech v domě čp 136 v nájmu u rodiny Petrášovy. „Jelikož nemohli mít děti, vzali si ze sirotčince chlapečka Františka, který se narodil v roce 1907 a byl tedy ještě velmi malý,“ sdělila na úvod zastupitelka nedaleké obce Dolní Lukavice Eva Horová, která dále pokračovala:

„Pan Bernášek byl hlavou rodiny a živil manželku i syna. V kaolinových závodech pracoval jako důlní a přišel si na poměrně pěkné peníze. Syn u nich zažíval hezké časy ale jen velmi krátce. Rodiče se na něj potom stále hněvali kvůli malichernostem a oba ho velice trestali za sebemenší prohřešky. Chlapec trpěl, až to jednoho dne skončilo tragicky.“

Onoho osudného dne roku 1913 zbil pan Bernášek hocha natolik, že jej usmrtil. Jeho tělo pak dali s manželkou do pytle a muž ho odnesl do kaolinových závodů. „V té době se hloubila šachta a odval se odvážel do míst bývalé vápenopískové cihelny. Tady, nedaleko malého rybníčku, Bernášek zahrabal svou oběť,“ řekla Horová.

Manželé se následně chovali, jako by se vůbec nic nepřihodilo. Sousedům však po čase přišlo divné, že náhle ustal pláč a nářek hocha, který byl do té doby téměř na každodenním pořádku. Ohlásili tedy vše na četnické stanici a začalo vyšetřování.

Co myslíte? Skončil tento tragický příběh alespoň trochu spravedlivě? Inu, to můžete posoudit sami při poslechu přiložené reportáže.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.