Alergie na kosmetiku. Co všechno vašemu tělu nemusí vonět?

9. květen 2017

Jak ukazují dostupné studie, řada lidí má osobní zkušenost s nepříznivou reakcí na kosmetiku nebo přípravky osobní hygieny. Většinou se jedná o pocit dráždění, může jít ale i o různé typy dermatitid. Nejčastější příčinou alergií na kosmetiku jsou přitom její vonné složky. Při celkovém počtu více než 3 tisíc látek, se kterými se pracuje, ani není divu.

Znáte „voňavkový mix“?

Od roku 1977 je pro odhalování nejčastějších kontaktních alergií na vonné složky používána standardní směs osmi vonných látek označovaná jako fragrance mix neboli voňavkový mix (případně voňavková směs). Pozitivní reakci na tuto směs vykazuje v tzv. epikutánních testech asi 10 % testovaných pacientů s ekzémem.

Zavádění nových vonných látek vedlo v posledních desetiletích k poklesu přecitlivělosti na látky voňavkového mixu. Proto byla později zavedena pro testování alergií nová směs dalších šesti alergenů označovaná jako „fragrance mix II“ neboli „voňavková směs II“. Test touto směsí je schopen odhalit příčinu problémů u mnoha dalších pacientů s nežádoucími reakcemi na kosmetiku, kteří nebyli zachyceni testem s klasickou směsí.


Rady k nezaplacení:
- Před nákupem kosmetiky si pročtěte veškeré informace na obalu.
- Pokud není uveden výrobce, složení, doba trvanlivosti nebo účel a způsob užití výrobku, zboží nekupujte.
- Výrobek používejte jen způsobem, který doporučuje výrobce. Např. důkladné opláchnutí mýdel, pěn nebo šampónů má odstranit problematické látky, které v případě setrvání na pokožce mohou způsobit zdravotní obtíže.
- Nepoužívejte výrobky s prošlou dobou trvanlivosti.
- Pokud jste alergik a chcete užívat nový výrobek, vyzkoušejte ho opatrně několikrát jen na vnitřní straně předloktí. Teprve pokud se neprojeví žádný problém, přípravek aplikujte i jinde.
- Vybírejte si kosmetiku, která odpovídá vašemu typu kůže či vlasů.
- Vyhýbejte se parfémované kosmetice, zvláště jste-li alergik nebo máte citlivou pokožku.
- Používejte kosmetiku s rozumem, méně může být někdy více.

Mnoho kosmetických přípravků obsahuje některou složku jednoho z voňavkových mixů, přičemž může jít i o souběžnou kombinaci 3 nebo 4 alergenů. Z několika tisíců vonných složek používaných kosmetickým průmyslem je minimálně stovka látek považována za kontaktní alergen. Proto je kromě základních „voňavkových mixu“ nutno testovat i další alergeny, případně samotný přípravek, který u pacienta vyvolal nežádoucí reakci.

Lyral

V současnosti patří mezi nejvýznamnější senzibilizátory v kosmetice a zároveň mezi látky používané v široké škále výrobků. Můžeme ho najít ve vodách po holeni, toaletních vodách, deodorantech, antiperspirantech, toaletních a tekutých mýdlech, v šampónech nebo pěnách do koupele. Může však být také součástí odbarvovačů nebo průmyslových změkčovadel. Pozitivně je testován zhruba u 3 % pacientů.

Farnesol

Patří mezi přírodní látky, vyskytuje se v řadě éterických olejů a pro svou svěží květinovou vůni je používán nejen v kosmetice, ale například i v tabákovém průmyslu pro vylepšení vůně cigaret. Farnesol se přidává do deodorantů i pro svoje antimikrobiální vlastnosti a v kosmetických výrobcích může být pro spotřebitele schován pod obecným pojmem „parfemace“ bez uvedení konkrétní vonné látky. Proto bylo Evropskou komisí doporučeno zahrnout farnesol mezi 26 vonných látek, které na výrobcích pro spotřebitele musí být jmenovitě uvedeny.

Terpeny

Jde o hojně používané vonné látky, které samotně nevykazují senzibilizační potenciál. Na vzduchu se oxidací mění na směs s významným potenciálem vyvolat přecitlivělou reakci. Z této skupiny látek bývají častou příčinou kontaktních alergií hlavně oxidované limoneny. Potěšit dokážou hlavně ty, kteří preferují citrusové vůně. Pro 3 procenta lidí ale kvůli nežádoucím účinkům představují problém.

Vybírejte si kosmetiku

Éterické oleje

Jde o výtažky z rostlin, které se hojně využívají nejen v kosmetickém průmyslu, ale také v aromaterapii, kde mají odstraňovat bolesti hlavy, svalů nebo kloubů. Jejich aplikace však může vyvolat hyperpigmentaci a kontaktní senzibilizaci. Olej ylang-ylang je pozitivně testován u 2,5% pacientů, citroníková silice u 1,6%, jasmínová silice u 1,5% a olej ze santalového dřeva u 0,9%. Výrobci někdy éterické oleje označují za protizánětlivé nebo hojivé látky, proto mohou být obsaženy v produktech označovaných jako „neparfémováné“ nebo „fragrance-free“ a také v tzv. přírodní kosmetice.


Náměty na další pořady Zdraví „v cajku“ posílejte na e-mail zdravi@pl.rozhlas.cz.

Neparfémovaná kosmetika

Kosmetický průmysl zareagoval na rostoucí obavy spotřebitelů zavedením přípravků označovaných jako „fragrance-free“ nebo „neparfémované“. Ale ani to není zárukou, že výrobek vonné složky neobsahuje, protože tyto látky mohou být součástí produktu v podobě konzervačního přípravku, maskovaného parfému nebo tzv. rostlinných extraktů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.