Borůvky na Šumavě bývají do konce září, někdy i začátkem října

15. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy  Nejenom na houby nebo ostružiny, ale dokonce ještě i na borůvky se můžete vydat do horských oblastí. Konkrétně borůvky tam můžete sbírat nejméně do konce září, někdy i do poloviny října

Letošní sezóna borůvek nezačala dobře, počasí jim nepřálo. Projevilo se to jednak na jejich množství, jednak na jejich velikosti. O něco lepší je to s borůvkovou úrodou na horách, kam na ně můžete vyrazit ještě i teď.

„V kotlinách borůvky vymrzly kvůli přízemním mrazíkům a následné sucho to dokonalo,“ říká Pavel Sándor, prodejce lesních plodů z Bělé nad Radbuzou a podotýká, že letošní borůvky jsou drobné a špatně se sbírají.

Na otázku, kam tedy na sběr borůvek, odpovídá, že z jeho pohledu je nejlepší lokalitou Šumava: „Tam jsou borůvky největší, nejsladší a je to tam čisté, k tomu nádherná příroda.“ Právě k ní by podle něj měli být sběrači ohleduplní a např. vůbec nepoužívat hřebeny na borůvky, které sice usnadňují trhání, ale také ničí borůvčí.

Pravidla pro prodej borůvek

Pavel Sándor borůvky a další lesní plody dodává hlavně na farmářské trhy, s podnikáním začal přibližně před 10 lety. Do mravenčí práce zapojuje manželku i děti, ve 2 lidech prý kilogram borůvek nasbírají asi za čtvrt hodiny. Na Šumavu se za nimi vydávají obvykle až do konce září, při příznivém počasí dokonce ještě v první půlce října. Šumavské borůvčí bývá místy tak vysoké, že při česání borůvek se člověk ani nemusí ohýbat.

Kdo chce borůvky opakovaně prodávat, potřebuje k tomu živnostenský list, i sezónní prodej je totiž chápán jako soustavná podnikatelská činnost. Jestliže ale někdo jednorázově nasbírá velké množství borůvek a nabídne je ke koupi, jedná se o příležitostný příjem a živnostenské oprávnění není nutné. Borůvky ze svého vlastního lesa je možné prodávat bez omezení, z cizího to bez souhlasu vlastníka nejde.

Trvanlivost a uchovávání čerstvých borůvek

„My borůvky sbíráme většinou jen 3 dny před jejich prodejem, aby byly čerstvé. Ale borůvka, když je zachlazená v chladícím boxu na 4 °C, vydrží klidně až týden. Jde hlavně o to, aby neprobíhalo kvašení,“ vysvětluje Pavel Sándor.

Na zdravotní nezávadnost přechovávaných a prodávaných borůvek se při svých kontrolách zaměřuje také Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Jestliže někdo prodává borůvky u cesty, musí je umístit ve výšce 70 cm a více, aby se na ně neprášilo. I u stánku je třeba, aby prodejce měl zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství.

Na Šumavě sběr borůvek od června do října

Paní Helena z Železné Rudy chodí na borůvky od konce června do začátku října. „Máme velkou spotřebu borůvek, protože naše děti zbožňují borůvkové knedlíky, borůvkovou marmeládu i borůvkové koláče. Takže borůvek máme vždycky plný mrazák a až do zimy to spotřebováváme. Znám pár lidí, co si borůvkami přivydělávají, ale my nadbytek nemáme, trháme je jen pro sebe,“ usmívá se paní Helena, „máme svá místečka, jezdíme tam na kolech nebo koloběžkách. Je to dál od aut, cest a turistických tras, tudíž je tam mnohem víc borůvek než kdekoli jinde.“

Borůvkové recepty Miroslavy Kuntzmannové

Borůvky si oblíbila také autorka kuchařek Miroslava Kuntzmannová, Nabízíme 2 recepty od ní:

Borůvky ve vlastní šťávě

Suroviny:

borůvky

pískový cukr

Postup:

Přebrané a opláchnuté borůvky necháme na sítu okapat. Pak je nasypeme do skleniček a postupně setřásáme. Navrch nasypeme 1 až 2 lžíce cukru. Skleničky zavíčkujeme a sterilujeme cca 30 minut při 85 °C.

Takto upravené borůvky používáme jako čerstvé. Hodí se jako náplň do knedlíků, na koláče nebo do ovocných či zmrzlinových pohárů.

Borůvkový likér

Suroviny:

1,5 kg borůvek

1 l vody

1 kg pískového cukru

1 l ovocné pálenky, nejlépe slivovice nebo rumu

Postup:

Omyté borůvky necháme volně na vzduchu oschnout. Pak je vložíme do 3l lahve a postupně prosypáváme cukrem. Zalijeme alkoholem a studenou převařenou vodou. Láhev dobře uzavřeme a 40 dnů ji vystavujeme slunci. Nejlepší je umístit láhev za okno. Po této době likér slijeme, přefiltrujeme a nalijeme do menších lahví, dobře uzavřeme a uložíme do temna.

Výborný likér, při jehož popíjení v zimě můžeme vzpomínat na horké léto.

Borůvky, které zbyly po maceraci, nevyhazujeme. Část jich můžeme dát do lahví s likérem, neboť velice dobře vypadá, když se na dně skleničky objeví i celé borůvky. Je tím umocněn požitek z konzumace.

Zbytek macerovaných borůvek uchováme v uzavřené sklenici a můžeme je použít na ozdobu pohárů apod. Pouze však pro dospělé! Během zrání do sebe borůvky absorbují alkohol a jsou řádně „opilé“.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio