Část plánovaných oprav v plaském klášteře musí počkat

5. srpen 2019 10:35

Zhruba o třetinu je potřeba zredukovat projekt obnovy opatské rezidence v areálu plaského kláštera. Během přípravy projektu se totiž výrazně zdražily stavební práce.

V klášteře v Plasích na severním Plzeňsku dokončují projektovou přípravu na obnovu opatské rezidence. Národní památkový ústav na akci za 120 milionů korun získal významnou evropskou dotaci IROP. Bohužel příprava projektu má zhruba roční zpoždění. A kvůli dražším stavebním pracím se původní záměr musí zredukovat zhruba o jednu třetinu. 

Ve starém opatství jsou mimo jiné rozbité schody, omítka je opadaná až na cihlu „Jsou na tom špatně stropy, krovy, horizontální konstrukce, elektroinstalace, vodovodní přípojky,“ vyjmenoval kastelán kláštera Pavel Duchoň s tím, že se objevily i problémy se statikou. „Tyto prostory byly v padesátých letech využívány jako internát a ne vše tady bylo uděláno kvalitně,“ uvedl.

Vznikne okruh o rodině Metternichů

Nevhodné stavební zásahy z minulých let by se nyní měly napravit a klášter by tak měl získat znovu svou tvář.  K tomu má sloužit významná evropská dotace. Kvůli zvyšování cen ve stavebnictví ale bude muset část prací počkat. „Záměr byl takový, že v budově nové prelatury by měl vzniknout druhý návštěvnický okruh o rodině Metternichů,“ plánoval kastelán.

„Zároveň v budově opatství mělo vzniknout návštěvnické zázemí a zázemí správy objektu, pokladna, kanceláře. Měla se dát dohromady zahrada s arkádovou chodbou s ambitem a s altánem. Na terase měla vzniknout okrasná zahrada, aby zde bylo odpočinkové zázemí celého areálu,“ uvedl Duchoň.

Odloží se úpravy zahrad nebo ledových sklepů

Opravy se nyní kvůli financím rozdělí na dvě etapy. „Ta větší etapa, financovaná z IROPu, umožní uvedení do provozu a splnění základních parametrů té dotace. Počítáme s tím, že na ni bude navazovat druhá etapa, národní, která celý ten projekt dokončí,“ doufal pracovník Národního památkového ústavu Rudolf Horák.

Důvodem zdražení prací je podle něj nárůst cen stavebních prací a také to, že byly objeveny nové prostory, ty je potřeba vyčistit a zpřístupnit. „Nebude se dělat fasáda do nádvoří areálu, nedělala by se ohradní zeď, opěrné zdi, úpravy zahrádek, ledové sklepy a obnova ambitové chodby,“ shrnul práce, které budou muset počkat.

Projektová dokumentace bude podle Horáka hotová do konce srpna a ke konci roku by měl být vybraný zhotovitel. Obnova opatské rezidence podle upraveného projektu by měla být hotová do konce prosince 2022.

autoři: Martina Klímová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související