Chebský rodák psal zprávy z Filipín česky kvůli španělské cenzuře

23. březen 2017
Publicistika

K zajímavým osobnostem filipínských dějin patří rodák z Chebu, jezuita Pavel Klein. Mimo jiné zřejmě jako první popsal česky banánovník, objevil souostroví Palau a položil základy literární tagalštiny (tj. filipínštiny).

Zatím málo známým chebským rodákem je Pavel Klein, člen Tovaryšstva Ježíšova. Narodil se roku 1652.

„Byl jedním z mála účastníků zámořských misií z území Čech. Nevíme, jaké byl národnosti, ale víme jistě, že velmi dobře psal česky. Občas totiž posílal domů zprávy v češtině, kvůli španělské cenzuře,“ vysvětluje pracovník chebského muzea Jiří Brabec.

Jezuita strávil 32 let na Filipínách a zemřel roku 1717 v Manile. V 17. století nebylo jednoduché tak daleko doplout. Kleinovi to trvalo čtyři roky, jeho cesta vedla přes Mexiko.

„To bylo martýrium. Dokonce na toto téma vyšla kniha Pavla Zavadila - Čeští jezuité objevují nový svět. Zrovna Pavel Klein se nejprve musel dostat do Španělska. Když se blížil lodí ke Cádizu, viděl odplouvat galéru, která se jednou za rok plavila do tzv. Amerik. Takže musel počkat v Seville. Jenže za rok loď ztroskotala hned u Cádizu, takže se jenom do latinské Ameriky dostával dva roky,“ popisuje tehdejší cestovní útrapy chebský muzejník.

Klein jako zaujatý pozorovatel zaznamenával své zážitky z cesty. Tak se dochoval pravděpodobně vůbec první český popis banánovníku. „Pro Evropany to tehdy bylo naprosto exotické ovoce,“ vysvětluje přírodovědec.

Ani na Filipínách misionář, lékárník a spisovatel nezahálel a začal studovat využití místních rostlin v domorodém léčitelství. Tak vznikla kniha Jednoduché recepty na rozličné nemoci.

Filipínské hlavní město Manila

„Kniha nebyla překonána více než dvě století po jeho smrti, dočkala se několika vydání. To první vlastní tuším také arcibiskupství olomoucké. Každopádně Klein patří k zakladatelům lékárnictví na Filipínách,“ připomíná Brabec. Údajně se řada receptů z jeho knihy využívá dodnes.

Výčet dalších Kleinových zásluh je dlouhý. Patří k zakladatelům literární tagalštiny, tedy místního jazyka, také k průkopníkům tagalského knihtisku. Založil první filipínský ženský řád. A je považován za objevitele souostroví Palau. „Podal první zprávu o objevu těchto ostrovů, reagovala na to dokonce papežská bula,“ uzavírá Jiří Brabec.

O jezuitských misionářích a také o Pavlu Kleinovi bude v chebském muzeu přednášet 23. března historik a filolog Pavel Zavadil. Přednáška s názvem „Čeští jezuité objevují nový svět aneb Málo známá kapitola z dějin českého cestopisu“ začíná v 17 hodin.

autor: Petra Kosová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.