Co všechno může být cyklo?

13. červen 2022

Češi jsou národem cyklistů. Proto je v dnešním jazyce velmi frekventovaná část slov cyklo-, která se objevuje v řadě souvislostí.

Osoba, která provází cyklisty se nazývá cykloprůvodce a mohla by to být i cykloprůvodkyně. Akademický slovník současné češtiny ale uvádí i druhý význam slova cykloprůvodce: turistická příručka pro cyklisty. A tím se dostáváme k tomu, jak cyklistika obohacuje náš slovník. Můžeme se dnes při cykloturistice setkat s cyklobusem, cyklovlakem, cyklopointem, jako správní cykloturisté a cykloturistky jezdíme na cyklovýlety, na cyklojízdy a cyklovyjížďky a jsme členy cykloklubu. V cykloprodejně si koupíme cyklopočítač a můžeme vyrazit na cyklostezku. Až si budeme potřebovat odpočinout, dáme bicykl do cyklostojanu.

Slovo samostatné

Slovo postupně zdomácňuje a začleňuje se do gramatického systému našeho jazyka, ve kterém může být částí slov nebo slovem samým. Tomu odpovídá i zápis dohromady, nebo zvlášť. Můžeme se setkat s vyjádřeními jako: jeli jsme 50 km cyklo, pak jde o příslovce, nebo třeba cyklo hudebníci či cyklo kurýr, pak by se jednalo o přídavné jméno.

autor: Helena Chýlová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio