Graffiti v kostele: V Kralovicích se takto zvěčnil teenager už v roce 1656
Kostel sv. Petra a Pavla v Kralovicích na severním Plzeňsku zaujme kolemjdoucí na první pohled. Krásná stavba, písemně prvně zmíněna už v roce 1250 a poté renesančně přestavěna v 16. století, se pyšní také pozoruhodnou kaplí s hrobkou, kde dodnes odpočívají mumifikovaná těla rodu Gryspeků. Jedná se o nejstarší mumie na našem území.
V bezprostřední blízkosti kostela nalezneme také památník Floriána Gryspeka, na němž se píše: „improbus labor omnia vincit“. „Znamená to „vytrvalá práce všechno překoná“. Jedná se o heslo, které jsme si dali i do vínku našeho spolku. V Kralovicích dříve nebyla na tohoto významného šlechtice, jenž se zasloužil o povýšení Kralovic na město v roce 1547, žádná upomínka. Proto náš spolek usiloval o to, aby byl tento prostor kolem kostela přejmenován na náměstí Floriána Gryspeka,“ řekl v úvodu předseda spolku Gryspek Tomáš Soukup.
Když nahlédneme dovnitř kostela, zjistíme, že není o nic méně zajímavý, než zvenčí. „Nejstarší věc v tomto kostele je plastika na hlavním oltáři. Byla sem přenesena z Mariánské Týnice po zrušení klášterů Josefem II.,“ uvedl Soukup.
Cín z rakví ve varhanách
Kostel sv. Petra a Pavla se dále může pochlubit dodnes funkčními varhanami. Ty nejsou ledajaké: „Cisterciáci, kteří získali Kralovice po konfiskaci gryspekovského majetku po prohrané bitvě na Bílé hoře, v roce 1666 zjistili, že zde pohřbení Gryspekové se nacházejí v cínových rakvích. Otevřeli hrobku a domnívali se, že v rakvích budou kosterní ostatky, které pohřbí na zde přilehlém hřbitově. Jakmile však otevřeli cínové rakve, zjistili, že uvnitř jsou mumifikovaná těla. Ta tedy přendali do otevřených truhel a použili cín z rakví na výrobu varhanních píšťal. Takže cín z gryspekovských rakví je dodnes zde ve varhanních píšťalách,“ sdělil zajímavou skutečnost předseda spolku.
Další z mnoha zajímavostí kostela je také podpis mladíka ze 17. století. Podpis na zdi kostela bychom dnešním jazykem mohli označit za tzv. graffiti či tag. „Graffiti jsou tady v kostele poměrně hojné. Při restaurátorském průzkumu výmalby kostela se tady objevily různé nápisy. Tady je zrovna graffiti z roku 1656, kdy se zde zvěčnil tehdejší teenager Kryštof Netrefa. Tento člověk se stal později kralovickým starostou,“ řekl Tomáš Soukup.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...